Göz yorgunluğu Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi


göz yorgunluğu

Göz yorgunluğu Neden Olur Göz yorgunluğu Nasıl Geçer, tedavisi: Göz yorgunluğu, çalışma şartları yoğun olan ve sürekli olarak konsantrasyon isteyen işlerle ilgilenen insanlarda görülen bir hastalıktır. Göz çevresinde ağrı, çift görme, baş ağrıları, yorgunlukla kendini belli eder. Aslında gözlerin kapatılıp, dinlenmesi ile kendiliğinden düzelir. Uzun süre devam ettiğinde bir doktora danışmak gereklidir. İşte, göz yorgunluğu nedenleri ve tedavisi;

Göz yorgunluğu belirtileri

Yorgunluk, göz ve göz çevresinde ağrı, bulanık veya çift görme, baş ağrıları, yanma, göz sulanması, göz kuruması, boyun ağrısı, ışığa hassasiyet, göz batması başlıca belirtilerdir. Bilgisayarla çalışanlarda, kağıda ya da bilgisayara bakarken konsantrasyon bozukluğu ve görüntüler arasında farklı görüntü görme ortaya çıkmaktadır.


Göz yorgunluğu nedenleri

Göz kaslarının uzun süre odaklanmış halde kalması

Gözlerimiz, yakın ve uzak objeler arasında odak noktasını sürekli olarak değiştirir. Gözlerinizde olan kasları sürekli olarak bir noktaya sabitlerseniz göz kasları gerilir, yorulur. Göz kaslarımız vücudumuzda olan diğer kaslardan farklı değildir. Diğer kaslar, spor yapınca nasıl yoruluyorsa göz kasları da yorulur.


Zayıf ışık

Zayıf ışık altında çalışma, televizyon seyretme ve kitap okuma gibi eylemler, gözde odaklanma problemi yaratır ve göz kasları yorulur. Bu nedenle, çalışma ortamları yeterince ışıklanmalıdır.

Görme problemleri

Görme zayıflığı ile göz yorgunluğu oluşur. Gözlük kullanmak ve göz numarası değiştiğinde yeni camlar almak gerekir. Düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak önemlidir.

Göze doğrudan ışık vurması

Göze doğrudan ışık vurduğunda, gözler odaklanamaz ve kaslar yorulur.

Kontrast

Bakılan objenin parlaklığı ile çevrenin parlaklığı arasında olan farka kontrast denilir. Bu ikisinin farklı olması gözlerin yorulmasına neden olur.

Uzun süre araç kullanma, uzun süre kitap okuma, TV seyretme, stres, göz kaslarında olan sorunlar, duruş bozuklukları, uzun süre loş ortamda kalma, alkol ve uyuşturucu kullanma gözlerde yorulmaya neden olur.

Göz yorgunluğu tedavisi

Göz yorgunluğu oluştuğunda gözleri kapatmak veya karanlık odada dinlenmek hemen etki eder ve gözler rahatlar.

Oturduğunuz odanın ışığı ayarlanmalıdır. Televizyon veya bilgisayar kullanıyorsanız ekran kontrastları ayarlı olmalıdır.

Gözlerle kitap ya da televizyon uzaklığı ayarlanmalıdır.

Kitap ya da bilgisayar kullandıktan hemen sonra uzakta olan objelere bakın. Bu hareket ile göz kaslarınız yorulmasının önüne geçersiniz.

Göz damlası kullanarak, gözün nemli kalması sağlanmalıdır. Göz yorgunluğu olan kişilerde, kitap okuma ya da bilgisayar kullanma sırasında mutlaka göz damlası kullanılmalıdır.

Göz egzersizleri

Gözlerinizi sağa, sola, aşağı ve yukarı oynatın. Her turda 10 defa bu işlemi yapın.

Baş parmağı 30 cm. mesafede karşınızda tutun. Parmağa 5 sn. kadar bakın daha sonra uzak bir objeye bakın.

Gözlere sıcak kompres yapın. Bu işlemle gözlere kan akışını hızlandırır ve göz kaslarını rahatlatır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...2 Yorum

  1. Berk 24 Haziran 2017
  2. Bilge 29 Aralık 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor