Gebelikte (Hamilelikte) Varis Oluşumu ve Tedavi

gebelikte varis sıkıntısı

Gebelikte (Hamilelikte) Varis Oluşumu ve Tedavi: Varisler, bacaklarda ve cilde yakın olan bölgelerde toplar damarların genişlemesi ile oluşur. varis oluşumu genelde genlerle atlayan bir durumdur. Pek çok insanda ağrılara neden olan varisler aynı zamanda görüntü bozukluğu da yaratır. Bacaklarda, genital bölgede ve basur olarak makatta oluşabilen varisler gebelikte sık görülen bir durumdur.

Gebelik varis oluşumu açısından artan risk taşımaktadır. Hamilelik döneminde varislerin artmasının başlıca nedeni, kan hacminin artması ve progesteron hormonu ile damarların gevşemesi, büyük rahmin damarlara baskı yapmasıdır. İşte, bu nedenle hamile kadınların %15’inde varis oluşur. bacaklarda oluşan varisler doğum açısından bir risk taşımaz. Vajina ve makatta olan varislerin büyük olması ve doğum sırasında kanama yapabilecek olması nedenli doğum dikişi atılırken dikkatli davranılır.

oluşumunu önlemek için yapılacaklar

Ayakta kalmaktan uzak durun,

Aşırı kilo almayın, yürüyüş ve egzersiz yapın,

Dar pantolon ve ayakkabı giymeyin,

Otururken ve yatarken kan akımını engelleyen durum yaratmayın, bacaklarınızı sıkıştırmayın,

Fırsat buldukça uzanın ve ayaklarınızın altına yastık koyun,

Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin, dengeli beslenin,

Otururken bacak bacak üzerine atmayın,

Sigara içmeyin, uzun süre oturmayın aralarla hareket edin.

Varis tedavisinde ameliyat ve çeşitli ilaçlar kullanılır. Fakat, gebelikte oluşan varislerde bazen doktorlar tedavi uygulamazlar ve onun yerine varis çorabı vererek kontrol altına almak isteyebilirler. Ameliyat, ilaç tedavisi, lazer uygulamaları hamilelikte asla kullanılmaz. Varis çorapları ile damarlar sıkılır ve genişlemenin önüne geçilir. Doğum sonrası varisler kendiliğinden düzelir.

Basurda gebelikte oluşabilen bir varis türüdür. Hamilelikte yaşanan basurda önemli olan yemek yeme düzenini oturtmaktır. Bol lifli ve dengeli beslenmek gebelikte basur olmayı engeller. Gebelikte basur sorunu varsa genellikle sıcak su banyoları ve çeşitli kremler kullanılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply