Evde mayalanan (doğal) yoğurdun 7 süper faydası

Evde mayalanan (doğal) yoğurdun 7 mükemmel faydası: Yoğurt, içerisinde olan kalsiyum ve probiyotikler sayesinde çok sağlıklı bir gıdadır. Probiyotikler, bağırsaklarda besin emilimini sağlayan vilusları korumaya alır ve bağırsak hareketlerini düzenler. Yoğurdun bilinen binlerce faydası vardır. Özellikle göbek bölgesinde olan yağlanmaya çok iyi gelmektedir.  Fakat evde kendi mayaladığınız yoğurt çok daha sağlıklıdır. Çünkü içeriğinde probiyotikler çok daha fazladır.

Yoğurdun faydaları

İçinde bol kalsiyum olan yoğurt, diş ve kemik gelişimi için çok önemlidir.  Yetişkinlerde yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kemik erimesi gibi hastalıkların önüne geçer.

İçeriğinde olan bol kalsiyum, bölgesel yağlanmaların önüne geçer.

Düzenli olarak yoğurt tüketmek, yüksek tansiyona iyi gelir. Her gün 1 kase yoğurt yiyenlerde yüksek tansiyon riski olmaz.

Yoğurt düzenli olarak tüketildiğinde, vücuttaki fazla yağlar dışkı ile dışarıya atılır.

Ciltte oluşan sivilce ve yaralara iyi gelir. Kadınlarda olan vajinal mantarı önler.

İçeriğinde bulunan bol protein sayesinde kasları onarır. Kas gelişimi ve yıpranan kasların onarımını sağlamak yoğurt ile mümkün olmaktadır.

Evde yoğurt nasıl yapılır?

Sütü aldığınız yer, mümkün olduğunca güvendiğiniz bir yer olmalıdır. Sütün taze olduğundan ve içine su katılmadığından emin olun. Sütü eve geldiğinde bir tencereye alın ve kaynatın. Tencerede kaynattığınız sütü, tahta kaşıkla karıştırırsanız sütün buharı dışarı çıkacağından yoğurt çok daha katı olacaktır.

Sütü nerede mayalayacağınızı belirleyin;

Mayalayacağınız kabı sarmak için, battaniye ve üzerine ince pamuklu bir örtü hazırlayın. Derince cam bir kaseye kaynamış olan 1 litre kadar sütü koyun. Sütün, içine serçe parmağınızı sokup, yediye kadar sayabiliyorsanız sütünüz mayalanmaya hazırdır.

1,5 yemek kaşığı kadar yoğurt, sütten alınan 2 kaşıkla birleştirilip karıştırılır. Bu noktada amaç, yoğurdun süt ile aynı sıcaklığa gelmesidir. Maya, kaşıkla sütün içinde olduğu kabın kenarından dökülmelidir. Daha sonra tahta kaşıkla maya karıştırılır. Mayalanan sütün üzerine süzgeç kapatın ( Tam olarak süzgeç kaseyi kapatmalıdır). Önce pamuklu örtüyle süzgecin üst kısmı kapatılmalıdır. Daha sonra, kalın bir örtüyle kap kapatılmalıdır. Bu noktada kullanılan pamuklu kumaş, süzgeçten çıkan sütün buharını emmek için koyulur. Bu sayede yoğurdunuz çok daha katı olur.

Bu şekilde mayalanan ve muhafazaya alınan süt, 7-8 saat kadar bekletilmelidir. Yoğurt akşamdan mayalanırsa sabaha hazır olacaktır. Hatta 7-8 saat sonra buzdolabına alınıp, bir 7-8 saat daha dinlenen yoğurt çok daha güzel olur.

Evde yoğurt mayası nasıl hazırlanır?

10-11 adet kadar nohut, sıcak sütün içine koyulur. Kavanozda ağzı kapatılıp bir beze sarılarak, kalorifer peteğinin üzerinde beklemeye alınır. Ertesi sabah, maya çökelek gibi dibe çöker. Bu mayayı süzgeçten geçirdikten sonra, yoğurt mayanız kullanıma hazır hale gelir.

Not: Süt kaynatılmamalıdır, ama sıcak olmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply