Embriyo dondurma

embriyo dondurma

Embriyo dondurma nedir, nasıl yapılır. Tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurta, baba adayından alınan sperm ile laboratuar ortamında döllenir ve anne rahmine oluşan embriyo nakil yapılır. Tüp bebek tedavisinde kadında birden fazla yumurta oluşturulur. Bu yumurtalar, spermler ile döllenip istenilirse dondurularak, daha sonraki tüp bebek tedavilerinde kullanılabilir. Buna dondurulmuş embriyo transferi denilir.

Embriyo dondurma işlemi nasıl yapılır?

Embriyolar yaklaşık 6 gün içinde dondurulur. Fakat, tüm tüp bebek merkezlerinde embriyo dondurma 3. Gün yapılır. Embriyo dondurma işlemi iki şekilde yapılır. Yavaş dondurma işleminde kademeli bir şekilde dondurulan embriyolar sıvı azot tanklarında -196 derecede saklanır. Hızlı dondurma işleminde ani ısı düşüşü ile dondurma yapılır.

Dondurulan embriyo ne kadar saklanır?

Ülkemizde dondurulan embriyolar yaklaşık 5 yıl kadar saklanabilir. Aslında çok uzun yıllar saklanabilse de bunun için Sağlık Bakanlığından izin alınması gerekmektedir.

Dondurulmuş embriyo nasıl çözülür?

Dondurulmuş embriyolar çözüldüğünde sağlıklı olma şansları yaklaşık %80-90 oranındadır. Özetle, bazen dondurma işlemi sonrası sağlıklı embriyo elde edilemez. Fakat, dondurulmuş embriyo ile yapılan tüp bebek işleminde başarı oranı yüksektir.

Tüp bebekte embriyo dondurma neden uygulanır?

Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak her zaman mümkün değildir. Yaklaşık 1 aylık süren süreci vardır ve pek çok hormon iğnesi ve yumurta toplama işlemi yapılır. Alınan yumurtaların embriyo haline getirilip saklanması, başarısız olan tüp bebek denemesi sonrası hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilmesini sağlar.

Tüp bebek tedavisi sırasında bazen kistler ve OHSS sendromu oluşabilir. Bu durumda yumurtaların toplanması ve dondurulması bu sendromlardan hastayı korur.

Tüp bebek tedavisinde rahim içi kalınlığı az ise alınan yumurtalar döllenip dondurularak, sonraki denemelerde kullanılabilir.

Kanser tedavisi, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavilerde yumurtalıklar zarar görür ve ileride sağlıklı yumurta elde edilemeyeceği için alınan yumurtalar dondurulabilir.

Dondurulmuş embriyo transferinde başarı oranları

Konusunda uzman ve tecrübeli bir merkezde yapılan embriyo dondurma işlemi ile yapılan tüp bebek tedavisi normal tüp bebek tedavinse göre aynı başarı oranına sahiptir. Düşük oranları diğer hamilelerle aynı oranlara sahiptir.

Leave a Reply