Doğum jeli nedir nasıl kullanılır faydaları nelerdir


doğum jeli

Doğum jeli, doğum sırasında vajina içine uygulanarak, bebeğin daha rahat dışarıya çıkmasını sağlar. Bu jellerin doğum ağrısını azalttığı halk arasında söylenir. Oysa, doğum jelleri doğum ağrısını azaltmaz. Kayganlaştırıcı olarak sadece doğumu kolaylaştırırlar.

İçeriğinde propolipen glikol, karbomer, hidoksietilsellülöz, su bulunan doğum jeller idoğum süresince kullanılmaz. Sadece rahim ağzı açıldıktan sonra, bebeğin doğum kanalına girmesi ile kullanılırlar. Böylece, hem bu bölgede yırtıklar azalır hem de bebeğin rahat bir şekilde doğum kanalına girmesi, ilerlemesini sağlar.


Doğum jeli hangi konularda fayda sağlamaz

Doğum jeli doğum ağrılarını azaltmaz. İçeriğinde ağrı kesici bir madde yoktur. Doğum jeli, rahim ağzının açılması ile kullanılmaya başlandığından bu noktaya kadar olan kısımda hiçbir etkisi yoktur. Doğum sancıları, rahim ağzının açılmasının beklendiği zaman aralığında çekilir. Bu noktadan sonra doğumun tamamlanması çok kısa sürer ve ağrı daha azdır. Bebeğin iri olması, ikiz olması, çatının dar olması doğum jelinin kullanıldığı durumlar değildir. Özetle bu durumlarda zaten sezaryen gereklidir doğum jeli bir değişim yaratmamaktadır.

Doğum jeli nasıl kullanılır?

Doğum jelini hastalar kendi kendilerine kullanamazlar. Doktor vajina içine sürerek doğum jelini kullanacaktır.


Ağrısız doğum jeli nedir?

Ağrısız doğum jeli diye bir şey yoktur. Ne ülkemizde ne de yurt dışında ağrıyı kesen bir doğum jeli yoktur. Doğum ağrısını kesen, azaltan bir madde henüz geliştirilmemiştir. Doğumu başlatmak için bazen doktorlar prostaglandin içeren jeller kullanır. Burada ana amaç, doğumu başlatmaktır. Bu jeller ile rahim ağzı açılır. Kayganlaştırıcı doğum jelleri bu şekilde de kullanılmamaktadır.  Uzmanların bu tarz ağrıyı kesen jeller konusunda anne ve bebek üzerinde etkilerini araştırması daha henüz devam etmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor