Doğal yollardan Endorfin Seviyesi Artırma


Endorfin seviyesini arttırmanın doğal yolları

Doğal yollardan Seviyesini artırma: Endorfin hormonu, nörotransmitter’lerden biridir ve olarak adlandırılır. Beynimizdeki kimyasal mesaj taşıyıcılar olup, ruh halimizden ve hislerimizden sorumlu bir hormondur. Acı, korku ve stres gibi uyaranlara karşı cevap verir.

Endorfin, sentetik uyuşturucu sınıfında olan morfin gibi acı duygusunu bastırır ve dindirir. Kendinizi biraz da olsa düşünüyorsanız sentetik uyuşturuculara yaklaşmaz ve uzak durursunuz. Bu aşamada ihtiyacınız endorfin seviyesini doğal yollardan arttırmak için yolları öğrenmektir.

Endorfin nedir?

Sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyallerini taşımayla yükümlü olan hormonlar nörotransmitter’lerdir. Elektrik sinyalleri şeklindeki mesajlar sinir hücreleri arasında kimyasal olarak iletilirler. Nörotransmitter beynin fonksiyonel işleyişi açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu güne dek 200 adedin üzerinde nörotransmitter belirlenmiş olup, endorfin de bunlardan biridir.


Endorfin’in asıl tetikleyici etkenleri acı ve stres olup, genellikle hazla ilişkilendirilmektedir. Beyindeki hipotalamus bölgesi kişilerde cinsel fonksiyonlardan, duygulardan, açlık ve nefes alma gibi önemli fonksiyonlardan sorumludur. Duygusal durumlarla yakın ilişki içinde olan hipotalamus, limbik sistemin önemli bir parçasıdır. Endorfin hipotalamus’a ulaştığı zaman mutluluk ve haz hissi oluşur. Buna ek olarak, endorfin’in aşırı salgılanması öfke ve nadiren de olsa obsesif-kompülsif bozukluğun nedenidir.

Endorfin’in doğal olarak arttırılması:

Acı:


İster doğum sancısı yaşayın ister ciddi bir darbe alın, endorfin sizin için bir kurtarıcı olarak ortaya çıkar. Nörotransmitterlerin salgılanmasının en yaygın sebebi acıdır ve hedefi duyduğunuz acı algısını değiştirmektir. Doğumda kadınlar bu durumu hissetmiyormuş gibi görünseler de, kimyasal mesaj taşıyıcıları olmasaydı hissedilen acı çok daha fazla olurdu.

Cinsel ilişki:

Endorfin’in diğer önemli bir kaynağı da cinsel ilişkidir. Cinsel ilişkinin başlangıcından bitimine dek nörotransmitterlerin salgılanmasında büyük etkisi bulunmaktadır. Fiziksel temas cinsel ilişkinin bir parçası olsa da, asıl bağlantılı olduğu süreç orgazm aşamasıdır. Bu sırada bir tek endorfin değil, oksitosin hormonu salgılanması da gerçekleşir. Her ikisinin birlikte salgılanıyor olması da öfori denen yoğun mutluluk ve iyi hissetme hali aşamasına getirmektedir.

Egzersiz:

Yapılmış olan araştırma sonuçlarına göre egzersiz yapmak endorfin salgılanmasını arttırmaktadır. Özellikle maraton koşan koşucuların yarış sonuna doğru duydukları öfori durumu da buna bir örnektir. Yürüyerek, yüzerek veya aerobik yaparak endorfin seviyesini yükseltebilirsiniz.

Besinler:

Tüketilen bazı besinler endorfin hormonunu da beraberinde getirmektedir. Bu besinleri tükettiğinizde parçalanmaya başladığında vücudunuz endorfin salgısına başlamaktadır. Bunun için B ve C vitamini, demir ve çinko barındıran besinlerin tüketilmesine önem vermelisiniz. Öforik yiyecekler olarak adlandırılan bazı yiyecekleri sıralamak gerekirse; dondurma, çilek, üzüm, muz, makarna ve çikolata. Baharat seviyorsanız kırmızı biber de öforik yiyecekler arasındadır. Vücut, biberin yol açtığı yanmayı tatmin edebilmek için endorfin hormonu salgılamaya başlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor