Dış kulak iltihabı nedir, Dış kulak iltihabına ne iyi gelir?

Dış kulak iltihabı nedir, Dış kulak iltihabına ne iyi gelir? 1

Dış kulak iltihabı aslında en sık karşılaşılan hastalıklar arasında gelmektedir. Dış kulak iltihabı özellikle yaz aylarında artar. Bunun başlıca nedeni, havuza ve denize çok sık girilmesidir. Su sporu yapmak ve nemli hava dış kulak iltihabını arttırır. Çok ağrısı olan bu hastalık tedavi edilmezse ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Uzun süre su içinde kaldığınızda deriniz büzüşür. Aynı durum uzun süre suda kalan kulağın dış derisi için de geçerlidir. Bu bölgede olan salgılar çözünür ve dışarıya akar. Deride gözeneklerin açılması, dış kulak yolu salgılarının akması dış etmenlere karşı korumanın bitmesi anlamına gelir. Bu durumda rahatlıkla mikrop ve bakteri alınacak haldesinizdir.

Dış kulak derisi iltihaplandığında ciltte ödem oluşur. Bu durumda kulak kaşıntısı ve deriden gelen ağrılar oluşur. Kulak kaşıntıya başlayınca iltihap çok daha fazla artma eğilimine girer. İltihap ilerleyerek kulak çevresine yayılabilir. Tedaviye hemen başlanmadığında ödem artar, işitme düşer ve kulak ağrıları artar. Kulak çevresinde kızarıklık ve çenede ağrılar oluşabilir.

Kimler risk altındadır?

Kronik şeker hastaları, organ nakli olanlar, kemoterapi ve radyo terapi alanlar, AİDS hastaları ve kronik hastalıkları olanlar ciddi risk altındadır.

Dış kulak iltihabı bakteri kaynaklıdır, fakat bazen mantar kaynaklı da olabilir. Tedavi edilmediğinde orta kulağa atlayarak, kulak kemiğine kadar yayılabilir. Çene eklemleri dahil olmak üzere beyne kadar atlayabilir. Bu iltihabın yayılması çok hızlıdır. Dolayısıyla hemen tedaviye başlanmalıdır.

Dış kulak iltihabına ne iyi gelir?

Dış kulak yolu temizlenmeye uğraşılmamalıdır, pamuklu çubuklar kulağa sokulmamalıdır. 30 dakikadan fazla suda kalınmamalıdır. Kulak kaşıntılarında ve kulak ağrısında hemen bir doktora gidilmelidir.

Dış kulakta kaşıntı ve ağrı olduğunda doktora gidilirse tedavi hemen yapılır. Dış kulak yolunun kurumasını sağlamak ve asit düzeyini arttırmak başlıca tedavi yöntemidir. Kulak zarına damlatılan 2 – 3 damla sirke işe yarayabilir. Ağrılar buna rağmen devam ederse hemen doktora gidilmelidir.

İltihaplı kulak için yapılan en iyi yöntem sıcak komprestir. Bu sayede kulakta olan ağrı durmaktadır. Sıcak su dolu bir torba havluya sarılarak ağrıyan kulağa kompres yapılabilir.

Ilık zeytinyağından 1-2 damla ağrıyan kulağa koyulduğunda ağrı azalır. Zeytinyağı haricinde, çay ağacı yağı, lavanta yağı ve papatya yağı karışımı da kulağa uygulanabilir.

Bir damla sarımsak suyu, iltihabın kurumasını sağlayabilir. 1-2 diş sarımsak ezilir ve suyu ağrıyan kulağa damlatılır. Aynı işlemi 1 soğanın suyunu sıkıp, 1-2 damla kulağa sıkılarak da yapılabilir.

Kaynak: milliyet.com.tr

Leave a Reply