Daha iyi hissetmek için 5 kolay adım


daha iyi hissetmek

Daha iyi hissetmek için 5 kolay adım: Bazen kendinizi bitkin ve depresif bulabilirsiniz. Bunun başlıca nedeni, beslenmede olan aksaklıklardır. Beslenme düzeninde yeterince mineral ve vitamin alamamak, egzersiz yapmamak zamanla, sağlıksız bir vücut, zihin kapasitesinde düşüş, depresyon ve ruh hali bozukluklarına neden olur. İşte, daha iyi hissetmek için 5 kolay adım;

Süper yiyecekler

Beslenme düzeninde bazı yiyecekler süper yiyecek olarak isimlenir. Süper yiyecekler; kalp hastalıklarına karşı korur, ruh halini düzenler, kolesterolü düşürmez ve kan şekerini yükseltmez. Başlıca bilinen süper yiyecekler;


Yaban mersini, ahududu, çilek,

Kuru yemişler,


Koyu yeşil yapraklı sebzeler,

Turunçgiller,

Somon balığı, sardunya, ton balığı,

Baklagiller,

Yoğun ve koyu renkli sebzeler; pancar, tatlı patates, yabani mantarlar.

Omega 3 yağ asidi almak

Haftada 2-3 sefer balık yemek omega 3 yağ asidi açısından çok önemlidir. Omega 3 yağ asidi, trigliserit düzeyini ve yüksek tansiyonu düşünmekte çok etkili olduğu gibi, ruh halimizi düzenlemektedir. Bu nedenle omega 3 yağ asidi takviyeleri de alınabilir.

Güneş

Yapılan araştırmalarda güneş ışığının ruh halini düzenlediği ortaya çıkmıştır. Genelde az güneş alan ülkelerde depresyon ve intihar oranlarının artmasının bir nedeni de budur. Çünkü, güneş ışığı serotonin ve dopamin hormonlarının salgısını arttırır. Bu hormonlar sağlıklı bir ruh hali ve mutluluk sağlarlar.

Spor yapmak

Günlük düzenli olarak spor yapmak, vücutta pek çok değişikliğe nede olmaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde, ruh hali düzene giriyor ve fiziksel direnç kazanılıyor. Düzenli olarak yapılan spor zamanla alışkanlığa neden olarak, vücudu gençleştiriyor ve rahatlatıyor.

Kötü alışkanlıklardan vazgeçin

Sigara, alkol gibi alışkanlıklarınız varsa hemen bu alışkanlıklardan vazgeçin. Bu alışkanlıklar hem bedeninizi mahvederken diğer yansan kötü bir ruh haline sokar. Yapılan araştırmalarda sigara ve alkol alan kişilerin kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa aşçık hale gelirsiniz.

Sağlıklı uyuyun

Yetişkin insanların yaklaşık günde 7-8 saat kadar uyku uyuması gerekir. Uyku sayesinde vücudumuz, kendini yeniler. Hücre yenilenmesi, bağışıklık sisteminin yenilenmesi, ruh halinde olan pozitif değişimler, sağlıklı uyku ile oluşur.

Enerji ve sağlığınız için, hemen bir spor düzeni oluşturun, sağlıklı yiyeceklere yönelin. Kötü alışkanlıklardan vazgeçerek, yukarıda olan adımları uygulayın. Çok daha dinç, sağlıklı ve enerjik hissedeceksiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor