Beyni güçlendirmenin 10 Süper yolu


Beyni güçlendirmenin 10 yolu

Beyni güçlendirmenin 10 Süper yolu: Beyin egzersizi iki temel prensibe dayalıdır. Bunlar; merak ve çeşitliliktir. Merak; İçinde bulunduğunuz dünyanın nasıl çalıştığı ve nasıl anladığınız konusunda meraklı olmak, beynin hem hızlı hem de daha etkin çalışmasına katkı sağlar. Çeşitlilik; bazı yaptıklarınız alışkanlık haline geldiyse birtakım değişikliklere gereksiniminiz var demektir. Şayet uykunuzda bile bulmaca çözüyorsanız, beyniniz için iyi olabilecek egzersizleri bulabilmek adına değişik bir aktiviteye geçiş gerçekleştirmeniz gerekir.

Yazımızda mental fitness ile ilgili bilgiler vermeye gayret edeceğiz. İşte, beyni güçlendirmenin 10 yolu;

1- Oyunlara zaman ayırmak:


Oynayacağınız oyunlar beyninizi zorlamak ve onu kendi halinde bırakmamak için oldukça etkili bir yoldur. Bilgisayar oyunları, bulmaca ve sudoku gibi oyunlar beyninizin hızını arttırmakta ve hafızanızı geliştirmektedir. Bu tür oyunlar kelime bilgisi, matematik, mantık ve daha da fazlasını gerektirmektedir. Bunun yanı sıra oyunlar eğlencelidir de… Bu tür oyunlara her gün az bir zaman bile ayırabilirseniz oldukça faydalı olacaktır.

2- Meditasyon yapmak:


Meditasyon yapmak zihniniz için olduğu kadar mental sağlığınız açısından da en iyi yol olabilir. Yapacağınız meditasyon sizi hem rahatlatacak hem de beyninizi çalıştırmaya yardımcı olacaktır. Değişik mental durumlar oluşturarak beyniniz için ilginç ve yeni bazı yolları açabilir, beyin fitnesini arttırmış olursunuz.

3- Beyin sağlığı için beslenmek:

İnsanın beyni sağlıklı yağlara muhtaçtır. Özellikle balık yağına, saf zeytinyağına ve kuruyemişlere odaklanmaya ve bunları tüketmeye çalışın. Normal beslenmenizde tükettiğiniz diğer besinlerden çok daha fazla bu besinleri almaya gayret edin. Hatırlatmakta fayda var; doymuş yağları kesinlikle diyetlerinizden çıkarmanız gerekmektedir.

4- İyi hikayeler anlatın:

Hafızanızı güçlendirmek, durumları ve olayları doğru yorumlamak ve yaşanan anları paylaşmak için en iyi yollardan biri hikayelerdir. Hikaye anlatma konusunda alıştırmalar yapın. İlginç ve eğlenceli, ister yeni ister eski olsun hikayelere yoğunlaşın. Eğer insanların ilgisini çekecek hikayeler anlattığınızı hissettiğinizde bu konuda daha da hevesli ve can atan biri olacaksınız.

5- Televizyon seyretmeyin:  

İnsanların birçoğu her gün 4 saati geçen sürelerle televizyon seyretmektedir. Televizyon seyretmek insanların birbirleriyle olan ilişkilerinin ve pek çok şeyin önüne geçebilmektedir. Televizyonunuzu kapatın ve seyretmeyin. Zihninizi, vücudunuzu çalıştırmak ve yaşamak için kendinize daha çok zaman yaratın.

6- Vücudunuzu çalıştırın:

Yapacağınız egzersizler beyniniz için de mükemmeldir. Bedeniniz hareket ettiği zaman beyniniz yeni kas yeteneklerine sahip olur, yaptığınız egzersize bağlı olarak bir çok hesaplamaları yapmaya başlar. Beyninizi çalıştırmak için değişik egzersizler denemeye hemen başlayın.

7- Değişik şeyler okuyun:

Kitaplara ulaşabilmek hem kolaydır, hem kütüphanelerden sağlanabilir aynı zamanda da taşınabilir. Kitaplarda birbirinden ilginç karakterler, bilgi ve gerçekleri bulabilirsiniz. Alışageldiğiniz okuma şeklinizi değiştirin ve biraz sıyrılmaya çalışın. Roman okumayı seviyorsanız tarih kitapları okumaya başlayın. İsterseniz farklı tarzdaki yazarların kitaplarını ya da klasikleri okuyabilirsiniz. Beyniniz bu sayede değişik zaman periyotlarında, kültürlerde ve insanların yaşantılarında hayal ederek çalışmaya devam edecek.  Okuduklarınızla ilgili arkadaşlarınıza ilginç bilgiler aktarmaya başlayacaksınız. Bu da sizin düşünmenizi sağlayacak ve beyninizin sağlıklı çalışmasına katkı verecektir.

8- Yeni beceriler edinin:

Yeni ve değişik beceriler elde etmek beyninizin pek çok noktasını çalıştıracaktır. Yeni ve değişik hareketleri öğrenerek hafızanızı da oyuna katacaksınız ve bağlantıları da değişik yollar izleyerek kurmaya başlayacaksınız.

9- Basit değişiklikler:

Hayatımızda genellikle rutini severiz. Uzun süreler boyunca uğraşabileceğimiz bazı meşgalelerimiz veya hobilerimiz vardır. Rutininiz veya alışkanlıklarımız ne kadar çok olursa beynimiz de o kadar az çalışmaya başlayacaktır. Beyninizi genç tutmak istiyorsanız onu kesinlikle zorlamalısınız. Normalde yaptıklarınızı farklı yollardan yapmaya çalışın ve rutininizi değiştirmeye çaba gösterin.

10- Beyni çalıştırmak:

Beynin çalıştırılması günümüzde artık bir trend. Beynin çalıştırılması için açılan kurslar, yazılan kitaplar ve yayında olan birçok web sitesi bulunmaktadır. Bütün bunların hepsi beyni nasıl daha fazla ve iyi çalıştırırsınız ile ilgili bilgiler vermektedir. Buradaki temel prensip hafızanın görselleştirilmesi ve akıl yürütmedir. Bunlar üzerinde sürekli olarak çalışın ki beyniniz her şeyi yapabilmek için hazır hale gelsin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor