Baş ağrısı mide bulantısının nedenleri ve tedavisi


baş ağrısı

Baş ağrısı ve mide bulantısı ikisi bir arada sıklıkla yaşanan bir durumdur. Mide bulantısı ile baş ağrısı bir arada oluştuğunda bir hastalık habercisi olarak da düşünebilir. Migren, grip, soğuk algınlığı, göz hastalıkları menenjitte baş ağrısı ve mide bulantısı bir arada görülebilir. İşte, baş ağrısı ve mide bulantısının nedenleri ve tedavisi;

Baş ağrısı ve mide bulantısının olası nedenleri

Migren


Migren baş ağrısı ve mide bulantısı ile birlikte ortaya çıkar. Fakat, baş ağrısı yanında mide bulantısının neden olduğu bilinmemektedir. Östrojen seviyesinde olan düşme, baş ağrısı ve mide bulantısına neden olur. Beyin damarlarında şişmeler ve serotonin seviyesinde olan düşmeler mide bulantısı ve baş ağrısına neden olur.

Grip, soğuk algınlığı ve mide üşütmesi


Soğuk algınlığı ve mide iltihapları baş ağrısı ile mide bulantısına neden olabilir. Virüs kaynaklı hastalıklarda baş ağrısı ve mide bulantısı yanında üşüme, ateş, ishal de oluşabilir.

Göz yorgunluğu

Bakarken gözleri kısmak göz yorgunluğu belirtisidir. Göz yorgunluğu kaynaklı olarak, baş ağrısı ve mide bulantısı olabilir. Bu durumda göz doktoruna gitmek gereklidir.

Menenjit

Omurilik sıvısında ve beyinde oluşan enfeksiyonlara menenjit denilir. Baş ağrısı ve mide bulantısı, menenjitte yaşanır. Ateşlenme ve boyun tutulması ilk belirtisidir.

Küme tipi baş ağrısı

Başın bir tarafında ortaya çıkan ağrılardır. Mide bulantısı, küme tipi baş ağrılarında ortaya çıkar.

Gerilim tip baş ağrısı

Gerilim tip baş ağrıları, stres, fiziksel stres kaynaklı olabilir. Boyun ve omuzda gerilim yaratan fiziksel aktiviteler, gerilim tipi baş ağrısına neden olur. Gerilim tipi baş ağrısında uykusuzluk, stres, mide bulantısı ortaya çıkar.

Alkol

Aşırı alkol alan kişilerde ertesi sabah şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı oluşur.

Uykusuzluk, yüksek kan basıncı, kanser, kafa yaralanmaları, ilaç yan etkileri, depresyon ve şeker hastalığı baş ağrısı ile mide bulantısı yapabilir.

Baş ağrısı ve mide bulantısı tedavisi

Baş ağrısı ve mide bulantısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi hastalığın tedavisinde izlenen yoldur. Taşıt tutması, alkol alınması, tütün kullanımı kaynaklı oluşuyorsa kesinlikle bu ürünlerden uzak durulmalıdır.

Yavaş nefes almak, meditasyon, zencefil çayı mide bulantısını keser. B6 vitamini, mide bulantısını kontrol etmeye yardımcıdır. Sessiz ve ışıksız bir ortamda gözleri kapatmak ve nemli bir havlu ile yüzü kapatmak baş ağrısına etkilidir. Göz yorgunluğu kaynaklı ağrı olabileceğinden mutlaka bir göz doktoruna gidilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor