Apandisit ağrısı belirtileri ve tedavisi

apandisit

Apandisit ağrısı belirtileri ve tedavisi

Apandisit ağrısı nedenleri belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır işte tüm detaylar. Apandis, karnımızın sağ alt kısmında, kalın bağırsağın başında parmak şeklinde olan bir organdır. Vücutta tam olarak ne yaptığı bilinmemektedir. Bağışıklık sistemine salgı yapmakta olduğu düşünülür fakat, alındığında vücutta bir kayıp olmamaktadır. Apandisit, apandisin iltihaplanması ile oluşur. İşte, apandisit ağrısı, belirtileri ve tedavisi;

Apandisit ağrısı belirtileri

Apandisitin başlıca belirtisi, göbek deliğine yakın bölgede geçmeyen ağrıdır.  Ağrı yaklaşık 6-12 saat içinde karnın sağ alt bölgesine kayar. Artık, hasta hareket sorunları yaşamaktadır. Ateş, bulantı, kusma ve tuvalet ihtiyacı diğer belirtilerdir. Müdahale edilmediğinde, ağrı şiddetlenir, apandisit delinir ve karın içi, karaciğerde şişlikler, apseler ve iltihaplar oluşur.

Apandisit ağrısının nedenleri

Tıkanma

Apandis ile kalın bağırsak arasında bir kapak yoktur. Apandisit ağzı sert dışkı parçaları veya tümör kaynaklı tıkanabilir. Bu nedenle apandis içinde olan salgı içerde birikir, şişer ve iltihap toplar. Bu durumda şiddetli ağrı hissedilmeye başlanır. Karın bölgesine alınan darbeler, apandis ağzında olan lenf bezinde olan şişmeler, crohn hastalığı, ülseratif kolit, bağırsaklarda olan parazitler tıkanmaya neden olabilirler.

Sindirim sistemi iltihapları

Midede olan iltihaplanmalarda çeşitli mikroorganizmalar sindirimden apandiste ulaşabilir ve iltihaplanmasını sağlayabilir. Bu da apandisit ağrısına neden olabilir.

Apandisit ağrısının tedavisi

Apandisit tedavisinde ilk yapılan durum, antibiyotik tedavisidir. Eğer antibiyotik ile iltihap giderilmezse bu durumda cerrahi müdahale ile apandis alınır. Operasyonla iltihaplı apandis çıkarılır. Bu uygulama kapalı laparoskopi ya da açık ameliyat ile yapılır. Apandis ağrısı tedavi edilmezse, iltihap kana karışarak ölüme neden olabilir.

Eğer evde şiddetli bir apandisit ağrısı çekerseniz hemen hareketsiz kalın, karnın üzerine yastık koyun ve öksürürken, konuşurken yastığa baskı yapın. Bu durumda ağrı yavaşlayacaktır. Bu arada hemen doktora ya da hastaneye ulaşın.

Ağrının apandisit ağrısı olduğu nasıl anlaşılır?

Karna baskı yapın, karnın sağ kısmında ağrı oluşuyorsa,

Karın bölgesine baskı yaptığınızda bölge daha sert ve şiş hissediliyorsa,

Apandisit ağrısında yürümek zorlaşır. Yürürken ağrı artıyorsa apandisit iltihabı olabilir,

Fetus pozisyonuna geldiğinizde ağrı yavaşlıyorsa apandisit kaynaklıdır,

Ağrılar geçmiyor ve şiddetini arttırıyorsa hemen doktora başvurun. Apandisit olsun olmasın şiddetli tüm ağrılarda doktora başvurmak gereklidir. Apandisitte ise geç kalınırsa iltihap kana yayılarak hayati riske bile neden olmaktadır.

Leave a Reply