Ani ve hızlı kilo artışının olası nedenleri nelerdir?

Ani ve hızlı kilo artışının olası nedenleri nelerdir: Sürekli kilo alıyor ve aldığınız kiloları da vermekte zorlanıyorsanız, önemli bir sağlık sorununuz olabilir. Yazımızda, ani ve hızlı kilo artışının nedenleri ile bu konuda alınması gereken önlemler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Ani ve hızlı kilo almaya sebep olan olası nedenler

Tiroid hormonlarındaki azalma kilo alımına neden olabilir:

İnsanın metabolizma hızının ayarlanmasını sağlayan en önemli hormonlar tiroid hormonlarıdır. Tiroid hormonlarının vücutta normal değerlerinden daha az olması kilo alımına yol açabilmektedir. Kişinin yaşadığı bu kilo alımı, daha çok vücudun serbest su atılımında yaşanan bozukluk yani böbreklerin suyu yeteri kadar süzememesi neticesinde meydana gelmektedir.

Hipotiroidin metabolizmayı yavaşlatmasından dolayı, uygulanan diyetlere cevap alınamamakta ve kilo vermede zorluk yaratmaktadır. Tiroid hormonları metabolik aktiviteyi hızlandırdığı zaman metabolizmanın büyüklüğünü herhangi bir şekilde etkilememektedir. 80 kg ağırlığa sahip olan birinin, kas yapısı gibi vücut kompozisyonuyla ortaya çıkarabileceği metabolik aktivite belirli bir düzeydedir. İşte bu metabolik aktivite tiroid hormonlarınca en yüksek seviyeye çıkartılmaktadır. Dolayısıyla, metabolik aktivitesinin tiroid hormonları tarafından zorlanması neticesinde sağlanabilecek kilo kaybı belirli bir sınırdadır. Ayrıca kişide iskelet sistemi aşınmasına ve kalp yorgunluğuna yol açabilmektedir. Bununla birlikte kişinin iştahında artış olacağından kilo alınmasına bile neden olabilmektedir.

Cushing sendromundan dolayı da karın bölgesinde yağlanma olabilir:

Adrenokortikal hormonlar vücudun strese karşı dayanıklılığını, vücuttaki tuz ve su dengesini ayarlayan hormonlardır. Bu adrenokortikal hormonların aşırı şekilde salgılanması, özel bir obezite türü olan Cushing sendromuna yol açmaktadır. Cushing sendromunda yağlar, vücudun belirli bazı yerlerinde birikmektedir. Genellikle gövdede biriken yağlardan dolayı karın bölgesi genişlemekte, ciltte kırmızı yırtılmalar ve çatlamalar meydana gelmektedir. Bu hastalığı olan kişilerin yüzleri ise yuvarlak ve kırmızı renkte olmaktadır. Hastalarda kilo ile birlikte adet düzensizlikleri, tüylenme, yüksek kolesterol, sivilceler ve daha birçok hastalık ya da bulgu görülebilmektedir.

Polikistik over ve insülin direnci de yağlanma nedeni:

Polikistik over sendromu olan kadınlarda adet düzensizlikleri ile ondrojen adı verilen erkek hormonu fazlalığından dolayı bel bölgesi genişlemesiyle kilo artışı yaşanmaktadır. Bu tür kilo alımlarında kalp hastalıklarına çok daha fazla rastlamak mümkündür. Ayrıca insülin direnci, polikistik over sendromunun bir göstergesi ve sebebi olarak gösterilmektedir. Ayrıca insülin direnci sadece polikistik over değil, karaciğer yağlanması ve yüksek kolesterol gibi pek çok hastalığın da sebebi olabilmektedir.

Menopoz da karın bölgesinde yağlanmaya yol açabilir:

Menopoz döneminde alınan fazla kilolar, vücuttaki hormonal değişime etki etmektedir. Ayrıca yaşa göre kas kütlesinin azalması, önceden bazı hastalıkların geçirilmesi ve hareketsiz bir yaşamın yol açtığı kilo alımları da görülmektedir.

Stres ve uykusuzluk:

Kişinin günlük hayatında yaşadığı bazı üzücü olaylar, karar verme baskısı ve stres gibi durumlar o kişiyi çok etkileyebilmektedir. Bunlar kişinin geç yatmasına ve uykusuzluk yaşamasına yol açabilmektedir.

Bireyin hormonal dengesini bozan stres, aynı zamanda iştah artışına da yol açabilmektedir. İştah artışı yaşayan birey de kendisini ödüllendirme biçiminde atıştırmalıklar almaya başlar ve bu da ekstra kalori almasına yol açar.

Antidepresan hap kullanımı:

Kişilerin ilaç kullanımlarına çok dikkat etmeleri gerekir. Sık ve sürekli kullanılan antidepresan ilaçlar, bireyin kendisini çok daha mutlu hissetmesini sağlamakta, bunun sonucunda da yemek ile ilgili sınırlamaları kaldırabilmektedirler. Fakat bazen antidepresan ilaçların özelliklerinden dolayı da kilo alımı söz konusu olabilmektedir.

Ayrıca diyabet, migren ve epilepsi tedavilerinde kullanılan ilaçlar da kişinin kilo almasına etki edebilmektedir. Kişinin obez olmasına yol açtığı söylenen doğum kontrol haplarının bu tür bir özelliği olduğu da ispat edilememiştir. Ancak bazen vücutta su tutulumuna ve kilo alımına yol açtığı görülmüştür, ancak bunlar da obezite şeklinde değerlendirilemez.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. ari 26 Ocak 2018

Leave a Reply