Adet düzensizliği nedenleri nelerdir?


Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?: Adet düzensizliği her kadın için farklı bir aralığı kapsamaktadır peki adet düzensizliği neden olur işte detaylar. Bu nedenle de kişiden kişiye değişen bir konudur. İlk defa adet kanaması yaşayan bireylerin birkaç yıl boyunca adet düzensizliği problemi olabilir ve bu doğal karşılanır. Çünkü adet dönemi başlayınca hormonların düzene girmesi gerekir ve bu düzen sağlanıncaya dek düzensizlikler olabilir.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Öncelikle bilinmesi gereken şey sık sık adet düzensizliği yaşandığı durumlarda mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Kendi kendine düzene girmesini beklemek oldukça yanlış bir durumdur. Böylece gecikmeye neden olan durum belirlenir ve bir an önce tedaviye başlanır.

Stres, vücuda çok zarar veren bir unsurdur ve adet düzensizliğine de yol açmaktadır. Günlük hayatında çok fazla stres altında olan bireyler, bu durumdan olumsuz etkilenir ve adet düzensizliği yaşayabilir. Ayrıca şok diyetler, yeterli ve dengeli beslenememe gibi durumlarda da adet düzensizliği yaşanabilir.


Miyomlar, rahim de görülen tümörlerdir. Miyomlar iyi huylu tümörlerdir ancak adet düzensizliğine yol açabilmektedir. Miyomlar baskı yaptığı zaman çok ağrılı ve çok kanamalı adet dönemleri geçirilebilir.

Hamileliği engelleyen doğum kontrol hapları, adet düzensizliğine yol açabilir. Özellikle de doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığı ilk aylar ve hapın bırakıldığı son aylarda adet düzensizliği görülebilir.


Yumurtalıklar bazen gerektiğinden fazla androjen hormonu üretebilir. Bu hastalığın adı polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromu yaşayan bireylerde adet düzensizliği görülebilir. Bunun sebebi de çok fazla üretilen androjen hormonu sebebiyle yumurtaların olgunlaşamamasıdır.

Antidepresan ilaçların ve kan inceltici ilaçların kullanılması da adet düzensizliğine sebep olabilmektedir.

Tiroid ve diyabet rahatsızlıkları adet düzensizliğine neden olmaktadır.

Çok fazla egzersiz yapılması da adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Bazı dönemlerde aşırı egzersiz yapan kadınlar adet düzensizliği yaşayabilmektedir.

Aniden aşırı kilo almak ya da aşırı kilo vermek de vücudun dengesini bozduğundan adet düzensizliğine yol açabilmektedir.

Ameliyat Süreci ve Adet Düzensizliği

Bazı rahatsızlıklardan dolayı bireyler ameliyat olmak zorunda kalabilir. Ameliyat esnasında kanama durdurucu ilaçlar verilmektedir. Bundan dolayı da adet birkaç gün gecikebilmektedir. Yine aynı şekilde ameliyat esnasında narkoz verilmektedir. Verilen bu ilaçlar adet gecikmesine neden olabilir ancak bu süreç birkaç gün ile sınırlıdır. Eğer daha fazla gecikme görülüyorsa bunun altında başka sebepler bulunuyor olabilir. Ameliyat sonrası yaşanan stres adet gecikmesini birkaç aya kadar çıkabilen bir unsurdur. Fakat birkaç ayı da geçen düzensizlikler yaşanıyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Çünkü bu düzensizliğin altında başka etkenler de yatıyor olabilir.

Adet Düzensizliği Ne Anlama Gelir?

Her kadının belli bir adet dönemi vardır. Kimi kadınlarda 4 gün sürebilirken kimilerinde 7 güne kadar çıkabilmektedir. Bu tamamen kişisel bir süreçtir. Adet döngüsü genellikle 28 günde bir kendini tekrar eder. Fakat bu genel olandır, bazı insanlarda değişiklik gösterebilir. 24 ve 34 arasında tekrarlayan adet döngüsü de normal karşılanmaktadır. Eğer bu döngü 21 günden erken ve 35 günden uzun bir süreç içinde yaşanıyorsa ortada bir düzensizlik olduğu söylenebilir. Adet kanaması normalinden çok daha az ya da çok daha fazla ise yine bir düzensizlik söz konusudur. İki adet döngüsü arasında fazla kanama görülüyorsa bu da bir düzensizlik işaretidir. Üç adet dönemi süresi geçmişse ve hala adet görülmemişse bu da bir düzensizlik problemidir. Adet döneminin normalinden daha uzun sürmesi ve bu uzun döneme ağrı, acı, mide bulantısı ve kusma da eşlik ediyorsa yine bir adet düzensizliği söz konusudur. Ancak kimi zaman hemoroid, ishal gibi kanamalar adet kanaması sanılmaktadır. Bu nedenle kanama olduğu zaman nereden geldiği doğru bir şekilde belirlenmelidir. İlişki sırasında ağrı ve kanama da anormal bir durumdur. Bu nedenle böyle bir ağrı ve kanama problemi yaşayan bireylerde de adet problemi söz konusudur.

Adet Düzensizliğini Belirlemenin Yolları

Adet düzensizliğini belirlemenin en iyi yolu bir adet takvimi oluşturmaktır. Adet başlangıcı ve bitişi not edilmelidir. Adet dönemi boyunca kullanıla ped miktarı da not edilerek kanamanın yoğunluğu ölçülebilir. Bireyler vücutlarını en iyi kendileri tanıdıkları için adet dönemlerinde normalden farklı bir durum ile karşılaştıklarında bunu ciddiye almalıdır. Adet düzensizliği problemi olduğunu düşünen bireyler de mutlaka en kısa zamanda doktora gitmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Yorumlar

  1. sağlık 17 Şubat 2018

Konu hakkında yorum yap veya soru sor