Pet şişelerin altında bu semboller varsa sakın almayın


Marketteki pet şişelerin altında bu semboller varsa sakın almayın: Tüketilen gıdaların birçoğu değişik ambalajlama şekilleriyle karşımıza çıkmaktadır. Kullanılan bu ambalajların, ne gibi özellikleri olduğunu ve insan sağlığı bakımından ne gibi riskler taşıdıklarını öğrenmek için, altında yer alan bazı bilgilere ve kısaltmalara bakmanız yeterli olabilmektedir. Yazımızda, pet şişelerin altındaki sembollerin neyi ifade ettiklerini aktarmaya çalışacağız. İşte, detaylar;

Pet şişelerin altındaki semboller:


PET / :

Dünya çapında en fazla kullanılan şişeleme materyali olan PET veya PETE esnek, hafif ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Çok yaygın olarak her gün milyonlarca kişinin elinden geçen bir malzemedir.


PET, yüksek ısı ve asit gibi etkenlere maruz kaldığı zaman, içinde yer alan gıda maddesine Dioksin ve Bisfenol-A (BPA) gibi kansere yol açan kimyasalları geçirmektedir. PET şişelerin birden fazla kullanılması da endokrin bozukluklarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı, PET şişelerde bulunan ürünleri alırken şişedeki dolum tarihine dikkat etmeniz önemlidir.

HDP / HDPE:

Gıda sektöründe ambalajlamada güvenli olarak kabul edilen HDP veya HDPE yüksek yoğunluklu polietilen demektir. Özellikle saklama kapları, oyuncaklar, pipet ve poşetlerde kullanılan bu plastik madde, yüksek sıcağa olan dayanımı nedeniyle mikrodalga fırın kullanımına da uygundur. Satın aldığınız ürünün ı HDP / HDPE ise gönül rahatlığıyla alabilir ve tüketebilirsiniz.

PVC / 3V:

Polivinil klorür kelimesinin kısaltması olan PVC, evcil hayvan oyuncaklarından bebek emziklerine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. ABD’de hem üretimi hem de kullanılması yasaklanan PVC endokrin bozukluklarına yol açmaktadır. 2015 yılında da AB tarafından kara listeye alınan bir malzemedir. Anne karnındaki bebek gelişimini bile negatif etkileyebilen PVC ibaresini gördüğünüz ambalajlı ürünleri kesinlikle satın almayınız.

:

Daha çok dondurulmuş gıdaların ambalajlanmasında kullanılan LDPE, düşük yoğunluklu polietilen demektir. Bilinen bir zararı bulunmasa da yüksek ısıya maruz bırakmaktan kaçınılmalıdır. Buzdolabında ve derin dondurucularda saklama kabı şeklinde kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

PP:

PP, polipropilenin kısaltması olarak kullanılır. Yarı saydam ve beyaz renkli olan PP, daha çok yoğurt ve reçel gibi gıdaların ambalajlanmasında kullanılmaktadır. İnsan sağlığı açısından bir zararı olmayan PP hafif, sert ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Bazı PP ürünler mikrodalgalarda kullanılmaya uygun olduğu belirtilse de fırında, ocakta ve mikrodalgada rahatlıkla eriyebilmektedir. Bunun anlamı da yüksek sıcaklıklarda söylendiği kadar dayanıklı bir malzeme olmamasıdır.

PS:

Daha çok tek kullanımlık olarak kullanılan PS polistirenin kısaltmasıdır. Mutfak eşyalarından bilgisayar parçalarına kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. PS’nin üretiminde ortaya çıkan etilbenzin adındaki kimyasal, gıda maddelerine geçme riski taşıdığı için gıda ambalajlanmasında kullanılmaması önerilmektedir. Özellikle evcil hayvanların böbrek, akciğer ve üreme organlarına zarar verebildiği için bu amaçla kullanılmaması gerekmektedir. Isıtılırsa veya yüksek ısıya maruz kalırsa, besinlere kanserojen maddeler geçirme riski bulunmaktadır.

:

İnsan sağlığı bakımından bir zararı olmayan biyoplastikler, nişasta gibi bitkisel hammaddelerden elde edilmektedir. Yaygınlaştırılmaya çalışılan bu ambalaj materyali, ilerleyen süreçte çok daha fazla kullanılacak gibi.

Polikarbonat:

Ambalaj sektöründe yaygın bir şekilde kullanılan polikarbonat, işlenmesi ve şekil verilmesi kolay bir malzemedir. Başta biberon olmak üzere bebek ürünlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçerdiği Bisfenol A maddesinin hormon bozucu etkisinden dolayı AB tarafından 2015 yılında yasaklanan bir malzemedir. Bundan dolayı polikarbonat kullanılarak üretilmiş olan bebek ürünlerini kesinlikle satın almayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...Yorumlar

  1. yurdaer pangal 13 Mart 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor