Mide üşütmesi neden olur, belirtileri ve tedavisi


mide üşütmesi

üşütmesi neden olur, belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır işte detaylar.

Mide üşütmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte virüs, bakteri ve parazit kaynaklı oluşan mide hastalığıdır. Tıpta ismi, gastroenteritdir ve daha çok bağırsaklarda etkili olan bir hastalıktır. İştahsızlık, halsizlik, mide bulantısı, kusma ve ishal başlıca belirtileridir. İşte, mide üşümesi belirtileri ve tedavisi;


Mide üşümesi belirtileri

İştahsızlık, halsizlik, mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, mide krampları, kötü ağız kokusu ve ateş yükselmesi başlıca belirtilerdir. Bazen baş ağrısı ve lenf bezinde şişme oluşabilir. doktorlar, ishal ve mide bulantısının en önemli belirti olduğunu söyler. İshal ve kusma kaynaklı vücut su kaybettiğinden hemen tedaviye başlanılmalıdır.

Aşırı susama, göz kapaklarında çökme, koyu renk yoğun idrar, kalp atışında yavaşlama ve sayıklama vücutta su kaybı olduğunu gösterir. Bu durumda hemen hastaneye gidilmeli ve damar yolundan bol sıvı alınmalıdır.


Mide üşümesi neden olur?

Virüs ve bakteri kaynaklı olarak oluşan bir hastalıktır. Norovirüs, rota virüs, ecoli ve salmonella en yaygın hastalığın nedenleridir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Genelde hijyen yoksunu olan kişilerde ortaya çıkar. Bağışıklığın düşük olması virüs ya da bakterinin kolay bulaşmasına neden olur. İşte, bu nedenle çocuk ve yaşlılarda çok daha fazla rastlanılan bir hastalıktır.

Mide ağrısı nasıl geçer

Mide üşümesi tedavisi

Vücut virüs ve bakterilerle savaşabilmek için dinlenmelidir. Bol uyumak ve dinlenmek bu nedenle önemlidir.

Sürekli olarak sıvı almak, kaybedilen sıvının yerine koyulması çok önemlidir. İshal, kusma ve yüksek ateş vücuttan yüksek miktarda sıvı kaybına neden olur. Çorbalar ve su bol alınmalıdır.

Yemek yemede zorlanma varsa, kızarmış ekmekler, pirinç, patates ve çorba tarzı yiyecekler tüketilmelidir. Muz, elma ve yoğurt ishale iyi gelir.

Mide üşümesi yaklaşık 2-3 günden fazla sürüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor size uygun tedavi planlayarak sizi hemen tedavi edecektir.

Bakteri kaynaklı mide üşümesinde antibiyotik kullanımı başlayacaktır. Ayrıca ishal ve mide bulantısını kesecek ilaçlar doktor tarafından verilecektir.

Mide bulantısı için nane ve limon çayı içilebilir. Bu doğal tedavi, tüm sindirim sistemini rahatlatır ve üstelik, mide bulantısını önler ve hastalığı daha kısa sürede iyileştirir.

Zencefil çayı, mide üşütmesine iyi gelir. Antibakteriyal ve viral etki ile midede olan bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirir. İçine limon katılarak içildiğinde mide üşümesinin iyileşmesini hızlandırır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor