Her Gün Muz Yemenin Şaşırtan 10 Faydası

muzun faydaları

Tok tutması ve bol mineral içermesi nedeni ile muz en faydalı meyvelerdendir. Muz hakkında pek çok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda, günde 3 tane muz yemek sağlığımıza ve ruhumuza çok iyi gelmektedir. İşte, günde 3 tane muz yemenin 10 faydası;

Muz, yüksek tansiyonu düşürür

Yapılan araştırmalarda yüksek potasyum oranı tansiyonu düşürmektedir. Orta boy bir muzda, 420 mg. kadar potasyum vardır. Bu nedenle günde 3 adet muz yiyen insanlarda yüksek kan basıncı düşer ve yükselme eğilimi ortadan kalkar.

Sindirime faydalıdır

Muz içerisinde bulunan pek çok lif türü vardır. Bunların bazıları suda çözünür bazıları ise çözünmez. Fakat, lifler sindirimi yavaşlatır. Bu sayede, sindirimin tam olarak yapılır. Uzun süre tok tutar, kabızlığa karşı vücudu korur. İşte, bu nedenle her öğünde muz yemek bizim için çok faydalıdır.

Muz, C vitamini açısından zengindir

Orta boy bir muz günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %15’ini karşılar. C vitamini çok güçlü bir antioksidandır. C vitamini sayesinde vücudumuz serbest radikallerden korunur. Bu sayede, yaşlanma, kanser, kas ve kemik hastalıklarından kurtulmuş oluruz.

Muz, sindirim sisteminin sağlıklı olmasını sağlar

Muz, sindirimi kolaylaştırır ve bunu yaparken, sindirim sistemini korur. Kaybedilen minerallerin geriye alınmasını sağlar. Kolon kanseri başta olmak üzere pek çok hastalıktan korunmak için mutlaka tüketilmelidir.

Muz, kalp ve damar sağlığını korur

Yüksek lif oranı olan gıdalar, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Muz içerisinde olan lifler, kalp hastalığı riskini düşürür. Muz, vitamin, mineral ve antioksidanlarca zengin olduğundan kalp ve damar sağlığı doktorları tarafından önerilir.

Muz, vücudumuzda sağlıklı hücrelerin oluşmasını sağlar

B6 vitamini, vücudun hücre üretimini, insülin, hemoglabin, antikor üretimini sağlar. 1 orta boy muz yaklaşık olarak günlük B6 vitaminin %20’sini karşılar.

Muz, güçlendirir

Muz, kasların güçlenmesini sağlar. Antioksidan ve vitaminler açısından zengin olduğundan atletik performansı güçlendirir. Pek çok olimpiyat şampiyonu koşucu günlük bol miktarda muz yemektedir.

Muz, kansızlığa çözümdür

Kanda kırmızı kan hücrelerinin azalması ile ortaya çıkan kansızlık organlara ve dokulara bu nedenle oksijen gitmemesidir. Yorgunluk, güçsüzlük ve solgunluk yaratan kansızlık kanda kırmızı kan hücrelerinin arttırılması ile tedavi edilir. Muz, kırmızı kan hücresi üretimi için en önemli ilaçtır.

Muz açlık hissini bastırır

Muzun kokusu iştah keser. Acıktığınızda muz koklamak beyni uyarır ve açlığı engeller.

Muz ve ruh haliniz

Magnezyum, ruh halinizi düzenler. 1 orta boy muzda yaklaşık 27 mg. kadar magnezyum vardır. Günlük olarak 420-320 mg. kadar magnezyum almazsanız, depresyona girersiniz.

One Response

  1. Mehmet AKIN 6 Kasım 2018

Leave a Reply