Depresyonla savaşan mucize gıdalar


depresyona iyi gelen yiyecekler

Depresyonla savaşan mucize gıdalar: yorgun, isteksiz ve hayattan zevk almama şeklinde oluşan psikolojik bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında kendimizi çok daha fazla depresif hissederiz. Bunun başlıca nedeni, kış aylarında güneşin fazla olmaması ve havanın soğuk olmasıdır. Depresyondayken sürekli uyku hali, takıntılar, özgüven yetersizliği olarak sayılabilir. Fakat, bazı gıdalar depresyona iyi gelmektedir. İşte, depresyonla savaşan gıdalar;

ve depresyon


Yapılan araştırmalarda psikolojik hastalıkların hepsinde hastalara omega-3 yağ asitleri önerilir. Omega3 yağ asitlerinin antidepresan kadar etkili olduğu savunulur. Depresyon ile savaşırken Alzheimer ve felç önlemesi nedeni ile bol tüketilmeleri gerekir.

Omega3 açısından zengin gıdalar


Keten tohumu, ceviz, sardalya, somon ve tuna balığı, biftek, soya, tofu, karides, bürüksel lahanası, karnabahar.

Antioksidanlar ve depresyon

Antioksidanlar, erken yaşlanma ve çeşitli hastalıklara neden olan serbest radikalleri elemine ederler. Bunun yanı sıra depresyona savaş açar ve beyni sağlıklı tutarlar.

kaynakları

Beta karotenler; kayısı, brokoli, kavun, havuç, kara lahana, şeftali, kabak, ıspanak, tatlı patates.

C vitamini; yaban mersini, brokoli, greyfurt, kivi, portakal, biber, çilek, domates.

E vitamini ; fındık, yağlı tohumlar, buğday tohumu.

Akıllı karbonhidratlar ve depresyon

Beynimiz aslında şeker ile beslenir. Şeker tüketimini sınırlandırma yaparken tüm şeker bu nedenle kesilmemelidir. Akıllı karbonhidratlar ve meyveler şeker kaynaklarıdır. Bu gıdalar rahatlıkla kullanılabilirler. Tam buğday bu akıllı karbonhidratlara örnektir.

Folat ve depresyon

Folat, aslında yeşil yapraklı sebzelerde bulunan B vitamini türevidir. Depresyonda olan kişilerde genelde folat eksikliği ortaya çıkar. Bu kişiler, antidepresanlara yanıt vermemektedir.

Folat içeren gıdalar

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, brokoli, turunçgiller, avokado, bamya, bürüksel lahanası.

D vitamini ve depresyon

Kış aylarında depresyonun çok daha fazla gözükmesinin başlıca nedeni güneşin ışığının az olmasıdır. Bu durum, serotonin salgısını azaltır böylece daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyulur. D vitamini almak bu durumu rahatlatacaktır.

D vitamini açısından zengin gıdalar

Yumurta, peynir, somon, alabalık ve uskumru, havyar, mantar.

Depresyon için en etkili şey egzersiz yapmaktır. Egzersiz ile endorfin hormonu salgılanır ve bu hormon daha fazla mutlu olmamızı sağlar.

Depresyonda en sık karşılaşılan durum kötü uykudur. Uyku düzeni için bazı yediklerimize dikkat etmeliyiz.  Uyku düzeni için,

Likopen; greyfurt, domates, papaya ve kavunda bulunur.

Selenyum ; ton balığı, balıklar, hindi, fındık, arpada bulunur.

C vitamini; ananas, çilek, papaya, turunçgiller, biber, brokoli ve lahana da bulunur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor