Cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken 5 önemli nokta


Cilt bakımında 5 önemli nokta

bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken 5 önemli nokta: İyi ve etkili bir cilt bakımı yapmak için kendinize zaman ayıramıyor musunuz? Mümkün olduğu kadar temel noktaları atlamayın. Yapacak olduğunuz etkili cilt bakımı sayesinde hem sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olacak, hem de yaşlanma sürecinizi yavaşlatarak değişik cilt sorunlarının önüne geçebilirsiniz. İşte, cilt bakımında 5 önemli nokta;

1- Fazla güneşten korunun:

Cildinizi korumanın en etkili yollarından biri aşırı güneşten korunmaktır. Uzun müddet güneş ışınlarına maruz kalırsanız, ciltte lekelenmeler ve değişik bazı risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu risklerin içinde cilt kanseri de dahildir.


Etkili ve tam olarak güneşten korunmak için;

  • Güneş kremi kullanmak: Geniş spektrumlu özellikle SPF değeri 15’ten düşük olmayan güneş kremi kullanmalısınız. Sürekli açık havadaysanız ve güneşe maruz kalıyorsanız güneş kremini her 2 saatte bir sürmelisiniz.Denizde ya da havuzda yüzüyorsanız daha çok sürmelisiniz.
  • Gölgede kalın: Güneşin en etkili olduğu saat 10-16 arasında güneşe çıkmamaya ve gölgede kalmaya gayret gösterin.
  • Koruyan giysiler giyin: Vücudunuzu uzun kollu, pamuklu ve bol pantolonlar giyerek koruyun. Dışarı çıkarken özellikle geniş kenarlı olan şapkalar takın.

2- Sigara kullanmayın:


Sigaranın cildinizi daha yaşlı gösterdiği ve kırışıklıklara yol açtığı bilinmektedir. Sigara, ciltteki kan damarlarını daraltmakta ve kan akışını azaltmaktadır. Dolayısıyla da oksijen, vitamin ve minerallerin cilde taşınmasında sorun meydana getirmektedir. Sigara içen kişilerin ciltlerinde kalojen ve elsatin adı verilen proteinlere zarar vermektedir.

3- Cildinize yaklaşımınız nazik olsun:

Günlük olarak yaptığınız temizlik ve tıraş cildinizi tahriş edebilir. Bundan dolayı;

  • Banyo sürenizi sınırlamak: Banyonuzu uzun süreli sıcak suyla yapıyorsanız cildinizdeki yağları yok edebilirsiniz. Banyo yapma süresini sınırlayarak ve ılık suyla kısa süreli duşlar alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Etkisi güçlü sabunlar kullanmayın: Kullandığınız sabunların etkisi güçlüyse cilt yağlarınızı korumak için bunları kullanmayabilirsiniz. Sabun kullanacaksanız normal sabunları tercih edin.
  • Tıraşınızı dikkatlice yapın: Tıraş sonrası cildinizi korumak ve yağlı kalmasını sağlamak için tıraş kremi veya losyon kullanımına önem verin. Kullandığınız tıraş bıçağını yukarıdan aşağıya doğru kullanın aşağıdan yukarı değil.
  • Sert bir şekilde kurulanmayın: Banyodan sonra kurulanırken nazik olmaya gayret edin. Bu sayede cildinizdeki yağları korumuş olursunuz.
  • Cildinizi nemlendirin: Kuru bir cildiniz varsa nemlendirici kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede cildinizin nemli kalmasına katkıda bulunursunuz.

4- Sağlıklı beslenme:

Eğer sağlıklı bir beslenme programı takip ederseniz, hem cildiniz iyi görünür hem de kendinizi çok daha iyi ve sağlıklı hissedersiniz. Tam tahıllı gıdalar, meyve, sebze, bakliyat ve beyaz et ağırlıklı bir beslenme izlerseniz sizin için iyi olacaktır. Yapılan bazı araştırma çalışmalarına baktığımızda C vitamini açısından zengin, hazır ürünler ve sağlıksız yağlar açısından düşük beslenme programı sizi daha genç ve sağlıklı bir cilt sahibi yapmaktadır.

5- Stresin yönetilmesi:

Stres durumunun kontrol edilememesi cildinizi olduğundan daha hassas bir duruma sürükleyebilir. Çok daha sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için stresin yönetilmesi gerekmektedir. Bunu başardığınız zaman cilt problemlerinizi en aza indirmeyi de başarırsınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor