Her gün kibrit kutusu büyüklüğünde peynir yemenin faydası

Her gün kibrit kutusu büyüklüğünde peynir yemenin faydası 1

Peynirin faydaları saymakla bitmiyor, bunun yanı sıra fazla tüketilirse de bazı zararlarının olduğu da belirtilmektedir. Ancak, konunun uzmanı olanlar, her gün kibrit kutusu kadar peynir yemenin faydalarını da ortaya koymuş durumdalar. Yazımızda peynirin bu faydaları ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Günde kibrit kutusu kadar yaklaşık 40 gram kadar peynir yemek, kalp hastalıklarının oluşma riskini %14 oranında azaltmakta ve felç geçirme riskini de %10 oranında düşürmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen bir araştırmada peynir ve kalp hastalıkları riski ile ilgili 15 değişik çalışmanın analizi yapılmıştır. Çin’in Soochow Üniversitesindeki araştırmacılar, yaptıkları çalışmalar neticesinde peynirin iyi kolesterolü arttırdığını ve kötü kolesterolü azalttığını ortaya çıkarmışlardır.

Yüksek oranda doymuş yağ olduğundan dolayı peynirin, kalp sağlığı üzerinde negatif bir etkisi olduğu düşünülmekteydi. Fakat peynirdeki yüksek kalsiyum oranının olması, bu doymuş yağların çok az bir miktarının vücut tarafından emileceğini ifade etmektedir. Bunun yanı sıra, içeriğindeki bir asidin de damar tıkanıklıklarını önleme konusunda katkı sağladığı belirlenmiştir.

Peynirin azı karar, çoğu zarar;

Peynir oldukça zengin kalsiyum kaynağı durumundadır ve uzmanlar, günlük 30 gram kadar peynir tüketiminin önerilen günlük kalori alımının yaklaşık %7’lik kısmını karşıladığını belirterek uyarmaktadırlar. Bundan dolayı uzmanlar, kalp hastalığı bulunan kişilere peynir tüketiminden aldıkları kalsiyumu süt ve yoğurt tüketerek almalarını ve kalori alımlarını azaltmalarını tavsiye etmektedirler.

Ölçülü bir beslenme diyeti yapıyorsanız, her gün 30-40 gram kadar peynir tüketmeniz çok daha faydalıdır. Bu oranları aştığınızda gün içinde almanız gereken kalori miktarını, henüz daha sabah vakitlerinde doldurmuş olursunuz.

Kahvaltı öğününü asla atlamayın;

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür ve bu artık herkesin bildiği bir konudur. Gerçekleştirilen bir araştırmada, kahvaltı öğününün atlanması diyabet ve kalp hastalıkları riskinin artmasına yol açtığı ortaya konulmuştur. Sabah kahvaltısının atlanması nedeniyle kötü kolesterol, damar tıkanıklığı ve damar sertliği gibi sorunlar tetiklenebilmekte ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarılabilmektedir.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/her-gun-kibrit-kutusu-kadar-peynir-pembenar-galeri-alternatiftip-2564982/?PAGE=1 kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply