Yumurtlamanın olmamasının nedenleri

yumurtlamanın olmama nedenleri

Yumurtlamanın olmamasının pek çok nedeni olabilir. Yumurtlamanın olmaması kadınlarda kısırlık nedenlerinin başında gelir. Bu durumda adet düzensizliği, adet görmeme, adet gecikmeleri oluşur. adet düzensizliği yumurtlamanın başladığı dönemlerde ve menopoz döneminde oluşabilir. Bu gayet doğaldır. Bunlar haricinde olursa kesinlikle doktora gitmek gereklidir. İşte,yumurtlamanın olmamasının nedenleri ;

Kadınlarda adet döneminde 28 günlük dönemler yaşanır. Bu noktada düzen çok önemlidir. Bir kadın her ay, 21-35 günde bir adet kanaması geçirmelidir. Bu döngüde olan aksaklıklar adet döneminde düzensizlik olarak isimlenir. Adet döneminde olan düzensizliğin veya yumurtlamamanın pek çok nedeni vardır. Yumurtlamada esas olan hormon FSH hormonudur. FSH hormonu, beyinde hipofiz bezinden salgılanır. Bu hormon sayesinde yumurtalıklarda olan yumurta hücresi tetiklenerek, büyümeye başlar. Yumurtlamanın olmadığı kadınlarda sıklıkla FSH hormonu düşüklüğü vardır. Bu nedenle, bu sorun araştırılmalı ve çözümlenmelidir.

Bazı kadınlarda kilo almak veya aşırı zayıf olmak yumurtlamayı direk olarak etkiler. Kullanılan ilaçların yan etkileri hatta kronik hastalıklarda sorunlarına neden olabilir. Yumurtlamanın olmamasının bir diğer önemli sebebi ise, polikistik over sendromudur. PKOS, bir bozukluğudur. Fakat, bozukluğu prolaktin ve tiroid hormonu bozukluğu ile de oluşabilir. İleri yaşlarda yumurtalık rezervinin bitmesi, erken menopoz kaynaklıda olabilir.

Yumurtlamanın olmamasının nedenleri nelerdir?

Aşırı stresli olmak, psikolojik travmalar, aşırı egzersizler,

Ani kilo kaybı veya ani kilo alımı, şişmanlık,

Kronik hastalıklar (kalp, böbrek veya diyabet),

Polikistik over sendromu,

Beyinde hipofiz bezinde olan aksaklıklar,

Hipofiz tümörleri, hipofiz kanlanması,

Süt hormonu yüksekliği,

Tiroid bezi hastalıkları, guatr,

Genetik sorunlar, kullanılan bazı ilaçlar, yumurtalık tümörleri,

Böbrek üstü hastalıklar,

Kemoterapi görmek,

Menopoz öncesi ve doğum sonrası emzirme dönemi yumurtlama olmamasının başlıca nedenleridir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply