Yüksek Trigliserid Nasıl Düşürülür


yüksek trigliserid

Yüksek Trigliserid Nasıl Düşürülür: Tirgliserid, bitkisel ve hayvansal yağların bileşimi oluşmaktadır. Trigliserid yüksekliği, kolesterolden farklıdır. Şeker, patates, pirinç, nişasta, un gibi yiyeceklerle yani karbonhidratı çok tüketmekle ortaya çıkmaktadır. Trigliserid yüksekliği, yüksek kolesterolden çok daha fazla tehlikelidir. Kalp krizi ve felç riski trigliserid yüksekliği ile artar. İşte, yüksek trigliserid nasıl düşürülür?

Trigliserid değeri ne olmalıdır?

Normal trigliserid, 150 mg/dl altındadır,


Sınırda olan değer; 150-190 mg/dl,

Yüksek değer, 200 mg/dl’nin üzeridir.


Yüksek trigliserid, obezite, diyabet, böbrek hastalığı, tiroid hastalığı ile bağlantılıdır.

Trigliserid nasıl düşürülür?

Kilo verin

Aşırı kiloluysanız, vücut ağrılığınızın %5-10 arasını vermek trigliserid oranınızı %20 kadar düşürür.

Şekeri azaltın

Günlük şeker almayan kişiler en düşük trigliserid oranına sahiptir. Günlük alacağınız şeker miktarı, sadece %5 kadar olmalıdır. Yani, erkeklerde 150 gr., kadınlarda 100 gr. kadardır.

Lifli yiyecekler tüketin

Şeker ve karbonhidratlar yerine, tahıllar, sebze ve meyve gibi lif bakımından zengin gıdalar yenilmelidir. Lif açısından zengin gıdalar acıkmanızı engeller ve uzun süre tok tutar.

Fruktoz almayın

Yüksek fruktoz, mısır şurubu trigliserid açısından en tehlikeli gıdalardır. Yapılan araştırmalarda, fruktozun rafine şekerden çok daha fazla zararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Kuru üzüm, hurma kurutmasında fruktoz içeriği çok fazladır. Ayrıca marketlerde satılan tüm şeker, çikolata ve içeceklerde bol miktarda bulunmaktadır.

Az yağlı beslenme düzeni

Günlük alınan kalorinin %25-35 oranında yağ olmasına dikkat edin. düzenli olarak süt ürünleri, az yağlı olanlarla değiştirmek trigliserdi düşürmeye yardımcıdır. Günlük 67 gr. kadar yağ en sağlıklı beslenme düzenidir.

Yağ türü

Mısır ve soya yağları, zeytinyağı, kolza en sağlıklı yağlardır. Doymamış yağlar olan bu yağlar sağlıklı oldukları kadar besleyicidirler. Bu nedenle kullanırken dikkatli olmak gerekir.

Omega3 yağ asidi

Somon, ringa, sardalye, alabalık ve ton balığı omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Trigliserdi oranı yüksek ise, omega 3 yağ asidi takviyesi alınabilir.

Egzersiz

Trigliserid oranı yüksek olan kişiler, günde 30 dakika kadar egzersiz yapmalıdır. Egzersiz yüksek trigliserdi düşürür.

Alkol almayın

Çok az alkol alsanız bile trigliserid oranınız yükselir. Bu nedenle alkol almayın veya çok azaltın.

Trigliseridi düşüren ilaçlar

Bu ilaçlar sadece doktor tarafından verilmelidir. Fakat, sadece ilaç tedavisi ile kalp krizi ve felçten korunamazsınız mutlaka diyet yapılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,67 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor