Tarçın zayıflatırmı, Diyetlerde tarçın kullanımı

tarçın zayıflatır mı

Tarçın, antioksidanlar yönünden oldukça zengindir ancak tek başına zayıflatma etkisi bulunmamaktadır. En önemli özelliği, kan şekerini yani şekerin hücrelerce işlenmesini sağlamaya yarayan insülin hormonunu dengelemesidir ve bu özelliği ile diyetlerinizde size yardım eder.

Glikoz, insülin ve tarçın:

İnsülin hormonu pankreasta üretilmekte olup, kandaki şekeri vücuttaki hücrelere taşımaktadır. Hücreler de glikozu enerji üretiminde kullanmaktadırlar. Rafine gıdalar az besin lifi içerdiklerinden, şeker ve başka basit karbonhidratlar tüketildiğinde kısa sürede sindirilerek glikoza dönüşür ve kana karışır. Artmaya devam eden glikozu hücrelere götürmek için daha çok insülin üretilir. Bu fazla insülin sisteme yeterli enerjinin olduğunu ve yağ yakmasına gerek olmadığını iletir. Sonuç olarak vücut yağ yakmak yerine glikozu enerji kaynağı olarak kullanır ve daha çok yağ depolanır.

İnsülin üretiminde yaşanan bu dalgalanmalar, yeterli miktarda yemek yenmesine rağmen kişide enerjinin az olmasına ve kısa sürede acıkmaya neden olmaktadır. Tarçın, bu aşamada insüline destek olarak kan şekerini dengelemekte etkili olmaktadır. Glikozun hücrelere taşınmasında görev alan bazı bileşenleri içerisinde bulunduran tarçın, bu sayede fazladan insülin üretilmesini önlemektedir. Günlük 3-6 gram kadar tarçın tüketen tip2 diyabetlilerde kötü kolesterol ve serum glikoz seviyelerinde düşüş görülmektedir.

Diyetlerde tarçın kullanımı:

Diyetlerinizde tarçın kullanarak;

1- Glikozun vücudunuz tarafından daha iyi işlenmesini sağlayabilir,

2- Vücudunuzun enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanmasını sağlayabilir,

3- Tokluk hissi sürelerinizi uzatabilirsiniz.

Tarçın çayı hazırlayıp içebilir, yoğurt veya meyvelerin üzerine ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Tarçın kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

Tarçın kan şekerini düzenlemede kişiye yardımcı olur, ancak tek başına tarçın beslenmenin düzenlenmesini sağlamadığı gibi herhangi bir etkisi de olmaz. Vücudunuzun fazla yağ depolamasına neden olan insülin hormonu ve kan şekeri dalgalanmalarının kontrol altına alınabilmesi için, diğer besin lifi bakımından zengin gıdaların tüketilmesi oldukça önemlidir. Şekerli hazır gıdaları tüketmemek, çay ve kahvelere şeker koymamak, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, çavdar veya kepek ekmeği tüketmek dikkat edilmesi gereken diğer konulardır.

Tarçın çayı tarifi:

Çubuk veya toz tarçın kullanarak hazırlayabilirsiniz. 1 büyük bardak tarçın çayı için,1-1,5 çay kaşığı tarçını kaynamış suya ekleyip karıştırarak içebilirsiniz. Çubuk tarçın ile; kaynamış suyun içine 1 adet çubuk tarçını parçalayarak koyun ve 10 dakika kadar demleyin. Tatlandırmak isterseniz karanfil veya limon ilave edebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply