Spor öncesi ve sonrası ne tüketilir

spor öncesi ve sonrası ne yenilir

Spordan sonra ve Spordan önce neler tüketilmeli işte sizin için bir kaç öneri. Kilo vermek ve fit olmak için rejim yapmak gereklidir. Fakat, rejim tek başına yapıldığında kilo vermek zorlaşır. Egzersiz ve spor ile birlikte yapıldığında metabolizma hızlanır, kilo vermeye yardımcıdır. Spor yapıldığında vücutta olan değişimler sağlıklı olmanızı sağlar. Kas kütlesinin artması ile vücut yağları azaltılır. Fakat, egzersiz öncesi ve sonrasında tüketilmesi gereken gıdalar vardır. İşte, spor öncesi ve sonrası nasıl beslenmeli?

Spor öncesi beslenme nasıl olmalıdır?

Spor yapmadan yaklaşık 3-4 saat öncesinde yemek yenilmelidir. Bu sayede, egzersizin verimi artar. Spordan yaklaşık 30 dakika kadar önce kalorisiz besinler alınabilir. Şeker oranı yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır çünkü, vücudun kan şekeri artacak ve yağ yakımı imkansız olacaktır.

Süt, ceviz içi, badem, meyveli yoğurt, yulaf ya da müsli, 1 adet meyve, tam tahıllı ekmek ve ligth peynir egzersiz öncesi tüketilebilir. Spor öncesi ara öğün olan bu gıdalar, spordan sonra çok acıkmayı önler. Böylece fazla yemek yeme isteği frenlenir. Spor öncesi ana öğün olarak, yumurta, tam tahıllı ekmek, zeytin ve yağsız peynir tüketilebilir. Egzersiz öncesi kuru baklagil tüketilmesi önerilmez.

Spor sonrası beslenme

Spor sonrası acıkma çok doğal bir durumdur. Spor sırasında çalışan kaslar, enerji isterler. Spordan 30 dakika-1 saat sonrası mutlaka bir şeyler yenilmelidir. Protein ve yararlı karbonhidratlar bu nedenle çok önemlidir.

Tam tahıllı ekmek, balık, sebzeli omlet, tam buğday ekmeği, süt ve süt ürünleri, ızgara tavuk, ızgara sebze, yoğurt, yulaf karışımı, kuru meyveler, ceviz, badem, fındık. Spor sonrası tüketilecek olan besinlerin miktarı, kilo vermeyi destekler. Spor esnasında yakılan kalorinin altında kalorisi olan besin almak kilo vermeyi hızlandırır. Bir diğer önemli konu, günlük su tüketimine dikkat etmektir.

Leave a Reply