Soğuk algınlığını evde tedavi etmenin yolları

soguk-alginligini-kendiniz-nasil-tedavi-edebilirsiniz

Havaların soğuması ile birlikte artık soğuk algınlığını çok daha fazla görmeye başlıyoruz. Bunun başlıca nedeni, bu virüslerin soğuk havada asılı kalabilmeleridir. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve halsizlik başlıca belirtileri olan bu hastalık evde tedavi edilebilir. İşte, soğuk algınlığını evde tedavi etmek için neler yapılabilir gelin birlikte inceleyelim.

Rahat nefes almak için:

Soluduğunuz havanın nemli olması, burun tıkanıklığına iyi gelir. Burun ve boğazda tahriş olan dokular için buhar solumakta fayda vardır. Bu durumda burun açılır boğazda olan ağrılar geçer. Nemli hava, nefes almada kolaylık sağlar. Kalorifer üzerine bir tas su koymak veya nemlendirici kullanmak soğuk algınlığında sizi rahatlatır.

Yatmadan sıcak duş almak:

Soğuk algınlığınız varsa gece yatmadan önce mutlaka sıcak duş alın. Sıcak duş sizi rahatlatır ve sinüsleri açar.

İlaçlar:

Soğuk algınlığı için kullandığınız ilaçların prospektüslerini mutlaka okuyun. Burun tıkanıklığı için kullanılan ilaçlar tansiyon yükseltir, burun akıntısı için alınanlar uyku verir. Bunları bilirseniz daha rahat edersiniz.

4 yaş altında olan çocuklarda soğuk algınlığı ilaçları kullanılmamalıdır.

4 yaş altı çocuklarda doktora danışmadan asla ilaç kullanmamalıdır.

Burnu açmak için burun spreyi kullanmak

Burun spreyleri rahat nefes almak için kullanılır ve burun içinde olan tıkanıkları spreyler açar. Fakat, burun spreylerini 3 gün den fazla uzun kullanmak burun tıkanıklığını kötüleştirir.

Boğaz ağrıları:

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrılarına iyi gelir. Soğuk algınlığınız ağırlaşırsa ateş düşmez ise enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Bu nedenle hemen bir doktora gidin.

Burun bantları:

Uyurken burun bandı takarak, burun tıkanıklığının önüne geçip rahat uyku çekebilirsiniz. Burun bantları tedavi etmez sadece nefes almanızı sağlar.

Burnunuzu tuzlu su ile temizleyin:

Çeyrek çay kaşığı tuz ile 8 gr. sıcak su karıştırın. Tuzlu suyu sprey kutusuna koyarak burnunuza sıkın. Bu şekilde, burnunuz temizlenecek ve açılacaktır.

Öksürük için mentol:

Göğsü ve boğazı mentollü kremler ile ovalamak öksürüğü azaltır. 1 çay kaşığı mentollü kremin kaynar suya atıp koklanması burun tıkanıklığını açar. Fakat bu uygulamalar çocuklarda, astım ve solunum yolu hastalığı olanlarda tehlikelidir. Kesinlikle uygulanmamalıdır.

Yatarken başınızı yukarıda tutun:

Yatarken başınızı yukarıda tutmak, sinüslerin açılmasını sağlar. Fakat burada önemli olan başın hafif bir eğimle yukarıda durmasıdır.

Uyku düzeninizi bozmamak:

Soğuk algınlığı nedeni ile uyku düzeni bozulabilir. Yatış ve kalkış düzeni bozmayın. Uykusuzluk, soğuk algınlığının ilerlemesine neden olur.

Leave a Reply