Sırt ağrısı nedeni bunlar olabilir

sırt ağrısının nedenleri

Sırt ağrısı bu nedenlerden dolayı olabilir: Büyük göğüsleri bulunan kadınların en önemli sorunlarından biri sırt ağrılarıdır. Yapılan bir araştırmada kadınların %40’ının büyük göğüs nedeniyle sırt ağrılarından yakındıkları ortaya çıkmıştır.

Göğüsleri büyük olan kadınların aynı zamanda kas ve eklem ağrıları yaşadıkları da belirlenmiştir. Bu ağrılar daha çok beden ölçüsüne uygun şekilde giyinmemek, büyük boyutta çanta taşımak ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek nedeniyle oluşmaktadır. Fazla kilolu olmak da sırt, kas ve eklem ağrılarına neden olabilmektedir.

Sırt ağrılarından yakınan kadınların çoğunluk kısmının 20’li yaşlardaki genç kadınlar olduğunu da belirtmek gerekiyor. Genç kadınların yaşadığı bu ağrıların sebebinin fiziksel yapıdan kaynaklandığı, fazla kilolar, hatalı kıyafet ve sütyen tercihlerinden olduğu belirtilmektedir. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmesi, büyük ve denge bozucu çantalar kullanılması, vücut yapısına ve ölçülerine uygun olmayan kıyafetler giyilmesi bu tür sorunların oluşmasında oldukça etkin rol üstlenmektedir.

Kısa süre önce yapılan bir araştırma sonucunda, kadınların kıyafet boyutlarının yani beden ölçülerinin beş yıl gibi kısa bir süre içinde neredeyse %50 oranında büyüdüğü belirlenmiştir. Bunun anlamı eklem ağrılarının ve kas ağrılarının yaklaşık %25’i kilo kaynaklı bedensel sorunlardır. Genç yaştaki kadınların da modaya ayak uydurma gayreti içinde olmaları ve özellikle kilo sorunları bu problemlerin önemli bir parçasıdır.

Fazla kilolar nedeniyle kas ve eklem ağrıları olan kadınların doktor takibinde kilo vermeleri, sırt, boyun ve omuz ağrılarından yakınan büyük göğüslü kadınların ise düzenli egzersiz ve spor yapmaları gerekmektedir. 40’lı yaşlarda olan kadınların ağrı şikayetlerinin yaklaşık %25’i fazla kilolardan kaynaklanmaktadır. Eklem, sırt, kas, omuz ve boyun ağrılarında hareket etmenin önemini kesinlikle göz ardı etmemeli, hareketli bir yaşam şekli benimsenmelidir.

Leave a Reply