Şeker Bağımlılığı Belirtileri ve Şeker Bağımlılığından nasıl kurtuluruz?

Şeker Bağımlılığı Belirtileri ve Şeker Bağımlılığından nasıl kurtuluruz?: Değişen beslenme düzeninin bize hediyesi olan şeker bağımlılığı, küçükten büyüğe hepimizi etkiliyor. Şekerin, hayatın her alanında olması ve her yiyeceğin içine girmesi başka bir sorun olmaktadır. Çok küçük yaşlardan itibaren gazoz, kola, çikolata ve şekerleme yedirilen çocuklar, büyüdüklerinde şekere bağımlı bir hal alıyorlar. Oysa, şeker vücudumuzun ihtiyacı kadar alınmalıdır. Bundan fazlası başta obezite, hipertansiyon ve depresyon olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. İşte, şeker bağımlılığı belirtileri ve şeker bağımlılığından kurtulmak;

Şeker bağımlılığının belirtileri nelerdir?

Çok fazla şeker tüketmek;

Şeker bağımlısı olan kişiler, asla şekerli yiyeceklerde kendilerini durduramaz. Özellikle ruh haliniz sizi ele verir. Bir şeye çok üzülmüş, kızmış ve sevinmişseniz şekerli gıdalardan uzak durmalısınız. Bu durumda, bir ara vermek ve biraz hava almak gereklidir.

Karbonhidrat krizleri;

Karbonhidratlar yenildikten kısa bir süre sonra şekere dönüşmektedir. Bu nedenle, şeker bağımlılığı olan kişiler hamur işlerini çok severler. Beyaz ekmek, makarna, pirinç ve unlu mamüller şeker bağımlılığında karşı konulamaz karbonhidratlardır.

Et veya tuzlu yeme isteği;

Şeker bağımlısı olan kişilerde, tatlının zıttı olan tuzlu gıdaları yeme isteği oluşur. Tuzlu yiyecek ve et yemek istediğinizde, vücudunuz alınan şekeri dengelemeye çalışıyordur.

Canınız istemese bile şeker yemek;

Bazen canınız istemese bile şekerli birşeyler yiyor olabilirsiniz. Bunu kendinize; “uzun zamandır tatlı yememiştim, bugün sağlıklı beslendim” gibi çeşitli mazeretlerle anlatmış olabilirsiniz. Oysa bu tamamen şeker bağımlılığı belirtisidir.

Büyük porsiyon tatlı yemek;

Şekerli gıdaları yedikten sonra gaz, şişkinlik, yorgunluk ve uykunuz geliyorsa gereğinden fazla tatlı yemişsinizdir. Özellikle haftanın 2-3 günü bunu yaşıyorsanız, şeker bağımlısı olabilirsiniz.

Şeker bağımlılığının vücuda zararları nelerdir?

Şeker yediğinizde, kana karışan şeker direk olarak hücrelere yollanır. Tüm hücreleriniz şeker ile dolmaya başlar. Bu durumda beyniniz ödül almış gibi olur. Bu yüzden de tatlı isteğiniz yedikçe artar. Tüm bağımlılıklar arasında, en kuvvetli bağımlılık bu nedenle şeker bağımlılığıdır.

Kan şekerinde olan yükselmeler;

Şekerli bir gıda yediğinizde kana hızla glukoz karışmaya başlar. Kanda şeker oranı hızla yükselmeye başlar. Kanda şekerin aniden yükselmesi tansiyon, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi pek çok hastalığa çanak açar.

Kan şekeri düşmesi;

  • Kan şekerinin düşmesi, ani acıkma krizlerine neden olur. Sürekli olarak bir şeyler yemek istersiniz ve tatlı arayışınız başlar. Bu durumu, uzun süre yaşadığınızda obezite başlar yani hızla kilo alırsınız.
  • Şeker, kalp-damar hastalıkları ve diyabet riskini arttırır.
  • Ciltte kolajen dokuyu azaltır ve bu nedenle cilt esnekliğini kaybederek kırışır.
  • Şeker fazlası vücutta depolanır ve yağa çevrilir.
  • Yüksek şeker konsantrasyon bozukluğu, hafıza sorunları ve öğrenme güçlüğüne neden olur.
  • Böbrek, göz ve kalp gibi pek çok organın çalışmasını bozmaktadır.

Şeker bağımlılığından kurtulmak için öneriler;

Şeker bağımlılığından kurtulmak için, yavaş yavaş yemeklerden ve sofranızdan şekeri çıkarabilirsiniz. Her akşam tatlı yemek yerine, haftada 2 defa yemeyi deneyin. Çayınızı şekersiz için. Bir süre sonra tatlı isteğinizin azaldığını fark edeceksiniz.

Tatlıyı ve şekeri top yekün hayatınızdan çıkarmak yerine, taze meyvelerle tatlı ihtiyacı karşılanabilir. İlk olarak meyve ve sebze tüketimini biraz arttırın. Daha fazla su için, markette ürünlerin etiketlerini okuyun. Bir süre sonra, daha az şeker istediğinizi fark edeceksiniz.

Protein yemek, şeker bağımlılığından kurtulmak için çok önemlidir. Proteinli gıdalar çok yavaş sindirilirler. Kan şekerini hızla yükseltmezler. Tavuk, yumurta, yoğurt, kuruyemiş ve fasulye bunlara en iyi örnektir.

Lifli gıdalar, kan şekerini ani yükseltmediğinden ve enerji verdiğinden, şeker bağımlılığı ile mücadelede çok önemlidir. Açlık ve şeker krizi yaratmayacağından, rahatlıkla lifli gıdalar tüketilebilir.

Egzersiz yapmak ve beslenmenin dengelenmesi bir arada yapıldığında çok etkilidir. Egzersiz ile birlikte alınan sağlıklı gıdalar, alışkanlıklarınızı değiştirmekte çok yardımcıdır. Başlangıç olarak haftanın 5 günü, 30 dakika kadar yürüyüş ile buna başlayabilirsiniz.

Sağlıklı şeker diye bir şey yoktur. Sofra şekeri ile bal, pekmez ve esmer şeker şekerdir. Bu şeker türleri sağlıklı kabul edilseler bile, kan şekerini yükseltirler. Kullanımları kesinlikle sınırlanmalıdır.

Şeker ne kadar yenilmelidir?

Kadınlarda 6 çay kaşığı, erkeklerdeyse 9 çay kaşığı şeker sağlıklı olan miktardır. Fakat yapılan araştırmalarda, ülkemizde kişi başı 19 çay kaşığı şekerin tüketildiği anlaşılmaktadır.

Şekerin diğer isimleri;

Pek çok ürünün etiketinde şeker, şeker olarak yazılmaz. Şekere verilen isimler; sabır otu nektarı, esmer şeker şurubu, mısır şurubu, dekstroz, glukoz, laktoz, malt şurubu, şeker kamışı ve sükroz olarak sıralanabilir.

Kaynak: Bu yazı, iyibakkendine.com/seker-bagimliligi-belirtileri/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. Hakan 25 Nisan 2018

Leave a Reply