Sağlığınızla ilgili gözlerinizin söylediği 8 şey

Sağlığınızla ilgili gözlerinizin söylediği 8 şey

Sağlığınızla ilgili gözlerinizin söylediği 8 şey: İnsanın sağlığı ile alakalı bazı önemli ipuçlarını gözlerin verdiğini biliyor musunuz? Gözlerimiz tüm vücudumuzun aynası gibidir. Görme bozukluklarının nedenlerini oluşturan faktörler, vücudun değişik bölgelerindeki farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. İşte, sağlığınızla ilgili gözlerinizin söylediği 8 şey;

1- Kalıcı arpacık oluşumu:

Daha önce gözünüzde arpacık çıktıysa, ne denli rahatsız edici ve acı verici bir şey olduğunu bilirsiniz. Gözlerin çevresinde kısa sürede kaybolan yağ bezleri şeklinde tabir edilen arpacık, şayet kalıcı bir hal almaya başladıysa oldukça önemli sorunlara yol açabilmektedir. Gözünüzde kalıcı arpacık oluştuysa ve uzun süre iyileşmiyorsa, kötücül karsinoma yani kötücül ur belirtisi olma ihtimali vardır. Arpacığın iyileşmemesi ve aynı yerde kalması durumunda hemen bir doktora görünmenizde fayda vardır.

2- Kaşların dökülmesi:

Kaşlarda dökülme olmasının stres veya yetersiz beslenmeye bağlı birçok sebebi olabilmektedir. Yaşanan bölgesel bir kelleşme durumu da bu durumun nedenlerinden biri olabilir. Tabi bu sorunla çok nadiren karşılaşılmaktadır. Kaş dökülmesinin en başta gelen nedeni hipotiroid hastalığıdır. Şayet kaşlarınızda dökülme ya da seyrekleşme gibi bir durumdan şikayetçiyseniz, doktora giderek tiroid bezlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

3- Bulanık görme durumu:

Günümüzde birçok kişi bilgisayar başında oldukça uzun süreler geçirmektedir. Bu durum kişide bulanık görme veya göz yanmalarının başlıca nedenleridir. Artık böyle sorunlar çok görülmektedir ve uzun süre ekrana bakmaktan dolayı ortaya çıkan bu tür bozukluklara “kuru göz sendromu” ya da “dijital göz gerilmesi” adı verilmektedir. Siz de bu tür belirtiler yaşıyorsanız, zaman kaybetmeden bir göz doktoruna gitmeli ve muayene olmalısınız.

4- Görüş alanında kör nokta:

Baktığınızda görüş alanınızın içinde olmasına rağmen, göremediğiniz bir bölgenin olduğunu anlamanız oldukça rahatsız edici bir durumdur. Böyle bir sorunun kaynağında “Auralı migren” olarak adlandırılan bir hastalık olabilir. Şayet, etrafınıza bakarken bu duruma uyan bir sorun olduğunu hissederseniz, hemen bir göz doktoruna gitmelisiniz.

5- Göz şişikliği:

Gözlerinizin şiştiğini fark ediyor musunuz? Gözlerinizi bir miktar ovduktan veya kırpıştırdıktan sonra görüşünüz yeniden netleşir. Sizin de gözlerinizde şişiklikler oluyorsa ve şişkin bir görüntüsü varsa, tiroid göz hastalığı riski vardır diyebiliriz. Diğer bir deyişle tiroidiniz aşırı bir şekilde çalışıyor demektir.

6- Göz beyazında sararma:

Güne başlarken ya da gün içinde sürekli olarak aynaya bakıyorsunuzdur. Bundan dolayı gözlerinizdeki değişiklikleri fark etmeniz gayet kolaydır. Göz beyazında sararma olması hem yetişkinlerde hem de yeni doğanlarda olabilmektedir. Bu durum düşünülenden çok daha ciddi bir problemdir. Şayet göz beyazınızda sarılık varsa hemen bir doktora muayene olmalısınız.

7- Diyabete bağlı bulutlu bir görüş:

Şeker hastaları, sağlıklarına çok daha fazla özen göstermek durumundadır. Özellikle göz sağlıklarına daha fazla önem vermelidirler. Bu hastaların karşılaşabileceği sorunlardan biri de hastalığıdır. Gözdeki retina dokusu ışığa duyarlıdır ve buradaki kan damarlarının zarar görmesi bulutlu bir görüntü olmasına yol açar. Eğer böyle bir durumdan şikayet ediyorsanız, hemen bir göz doktoruna görünmelisiniz.

8- Görme kaybı ya da çift görme:

Gözlerdeki her türlü görme kayıpları ciddiye alınması gereken ve hemen harekete geçilmesi gereken bir durumdur. Görüşünüzde aniden bir görme kaybı yaşıyor, görmenizde bulanıklık, bozukluk ya da çift görme oluyorsa doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu tür sorunların temelinde inme ya da felç gibi ciddi hastalıklar olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply