Saç bakımında doğru bildiğimiz 9 yanlış şey


saç bakımında doğru bilinen 9 yanlış

Saç bakımında doğru bildiğimiz 9 yanlış uygulama

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için her gün saç yıkamak, şampuan yerine sabun kullanmak ve dökülmesin diye saçları toplamak şeklindeki yanlışlıklar saçın dökülmesine sebebiyet vermektedir. Daha canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak için bilinmesi gereken bazı noktalar var. İşte, saç bakımında doğru bilinen 9 yanlış;

Yanlış 1: Şampuan yerine sabunla saç yıkamak daha sağlıklı.


Saçların yıkanmasında şampuan yerine sabun kullanımı daha sağlıklı diye düşünenler var. Sabunla yıkamanın şampuandan daha iyi olduğu söylenemez. Aslında bunun tam tersi geçerli. Çünkü, şampuanlar sık yıkamaya göre belirlenen maddelerden oluşmakta ve saç derisinin ph’ı için çok daha uygun dizayn edilmektedir. Zeytinyağlı gibi doğal içerikli sabunlar sağlıklıdır, ancak burada dikkat edilmesi gereken saç yıkamada kullanılan sabunun saç derisine ve saç köklerine uygun olup olmadığıdır. Bu özelliklerini bilmediğiniz sabunların saç yıkamalarında kullanılması saç derisinde kaşıntı, egzama ve saç dökülmesine neden olabilir.

Yanlış 2: Saçları yıkamamak doğru bir yaklaşım.


Bunun doğru olan şekli, saçların her gün ve çok sıklıkla yıkanmasının zararlı olabileceğidir. Saç derisinin de cilt gibi kendine özgü bir florası vardır. Saçların her gün birkaç defa ve sıklıkla yıkanması saç derisindeki koruyucu lipid tabakasında bozulmaya neden olabilmektedir. Bu da saç derisinde kuruluk, saçın neminin kaybedilmesine bağlı kırılma ve saç dökülmesi gibi sonuçlar doğurabilir. Yapılması gereken en doğru uygulama; yağlı saça sahip olanlar için gün aşırı, kuru saça sahip olanlar için daha az sıklıkla yıkanmasıdır.

Yanlış 3: Saçların toplanması saç dökülmesini azaltır.

Aslında saçlara çok fazla zorlama yapmamak lazım. Saçların sürekli olarak arkaya at kuyruğu şeklinde toplanması, sonrasında traksiyon alopsisi adı verilen saç dökülmesinin nedenidir. Çocukluk döneminde saç dökülmesi görülen kız çocuklarının saçları genellikle bu şekilde yapılan at kuyruğu toplamasıdır.

Yanlış 4: Saçı sıkça ve kısa kestirmek saç çıkışını hızlandırır.

Genellikle toplumda saçın kısa kestirilmesi ve kısa olması için sıklıkla kestirilmesi saç çıkışında hızlanmaya neden olmamaktadır. Bunun sebebi ise saç dökülmesinin metabolik, genetik ve saç köküyle ilgili problemlerden ortaya çıkmasıdır. Dolayısıyla saç dökülmesinin önlenmesi açısından herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Yanlış 5: Saçların sıcak suyla yıkanması iyi temizlenmesini sağlar.

Temiz saçlar için sıcak su kullanmak doğru değildir. Suyun sıcak olması aslında saç derisinin kurumasına, kaşınmasına, pullanmasına ve yıpranmasına neden olmaktadır. Doğrusu saçların yıkanacağı suyun ılık olmasıdır.

Yanlış 6: Şampuanı ortak kullanmanın bir sakıncası yok.

Saç bakımında yapılan hatalardan olan evde ortak kullanım için alınan şampuanlardır. Evdeki kişilerin hepsinin saçları ve saç derileri farklı özelliktedir. Yani saçlar yağlı ya da kuru olabildiği gibi, şampuanların da bu özelliklere uygun olması gerekmektedir. Hatalı bir şekilde ortak şampuan kullanalım diye saç dökülmesi veya saç derisi sorunları yaşayabilirsiniz.

Yanlış 7: köpüğü az olan şampuanlar iyi temizlemez.

Şampuanın köpüklenmesi ve bol köpük yapması saçın iyi temizleneceği anlamına gelmiyor. Hatta bol köpüklü bir şampuanın içinde kimyasal maddelerin daha çok olduğu düşünülmelidir. Bitki özlü doğal şampuanlar fazla köpürmese de saçlarınızı iyi temizleyecektir. Şampuan alırken daha çok bitki özlü doğal şampuanlardan yana tercihinizi kullanın.

Yanlış 8: Saç kremi kullanmak saçı döker.

Piyasadaki birçok saç kremi saç tellerinin yapısına bağlı geliştirilmektedir. Kaliteli saç kremleri doğru uygulandığında saç dökülmesi gibi sorunlara neden olmaz. Hatta saç kremlerinin özelliği saç kıllarını onarmasıdır. Bu nedenle saç diplerine doğru değil, saç uçlarına krem sürülmesi doğrudur.

Yanlış 9: Şapka takmak saçların dökülmesine neden olur.

Yaz ya da kış aylarında kullanılan şapkalar, saçlarımızı mevsimsel ve çevresel etkilerden korumaktadır. Şapka takmanın saçları dökeceği ile ilgili bilgiler yanlıştır. Şapkanın dar ve başı sıkan bir ölçüde olması saçlı deride kan dolaşımını yavaşlatmakta, saçların oksijen almasını azaltmaktadır. Şapka kullanırken dar ve sentetik şapkalar yerine kullanışlı ve terletmeyen şapkaların tercih edilmesi gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor