Sabah yatağınızdan çıkamıyorsanız bunları yapabilirsiniz

sabah yataktan kalkamayanlara öneriler

Her sabah yataktan kalkmakta ve uyanmakta zorlanan biriyseniz ve kalktıktan sonra da kendinize gelmek bir işkence gibi oluyorsa sizin için vereceğimiz tavsiyeleri yerine getirebilirsiniz.
Sabahları uyanamadığınız için işe geç kalıyor ve de sürekli tekrarlanan bir durumla karşı karşıya iseniz, yapabileceğiniz bazı yöntemler olduğunu bilmek bu kişileri rahatlatacaktır. Sımsıcak yatağınızdan kalkmak kolay değildir, ancak vereceğimiz bazı ipuçları sayesinde bunu kolaylaştırabilirsiniz. İşte, yataktan kolay çıkmanın yolları;
1- Genel sağlık değerlendirmesi:
Sabahları yaşadığınız bu durumun sağlığınızla ilişkisi olabilir. Beslenmenizde ya da egzersizlerinizde değişiklik yapmanız faydalı olabilir. apnesi gibi bir sorununuz da olabilir. Bunu netleştirmek için bir uzmana görünmenizde fayda var.
2- Başucunuzda su bulundurun:
Henüz sabah olmuş ve yatağınızda dönüp dururken yanı başınızda olan bir bardak suyu içmeniz sizi kendinize getirebilir.
3- Çalar saatinizi uygun yere yerleştirin:
Sabahları kalkmak için çalar saat kullanıyorsanız, bunu kolayca uzanıp kapatamayacağınız bir mesafeye koyun. Alarm çaldığında kalkıp birkaç adım kapatabileceğiniz bir uzaklıkta olması sizin kendinize gelmenizi sağlayabilir.
4- Işıklı çalar saat kullanın:
Yanarlı özelliği olan bir çalar saat kullanırsanız, alarm çalmaya başladığında bir süre sonra odada sanki bir güneş edasıyla parlar. Bu sayede kendinize kolayca gelebilir ve uyanabilirsiniz.
5- Uyumadan önce kafeinli ya da alkollü içecekler tüketmeyin:
Uyumadan önce alacağınız kafein ve alkol uyumanıza engel olabilir. Uykunuzu yeteri kadar alamadığınız taktirde sabah istediğiniz saatte kalkamayabilirsiniz. Bu nedenle, alkollü içeceklerle birlikte, kahve ve çay türevlerinden, elma gibi kafein içeren besinlerden mümkün olduğunca uzak durun.
6- kokulu yağlar kullanın:
Yatağınızdan kalkmakta zorluk çektiğinizde yanınızda bulunduracağınız uçucu özellikteki yağ şişesini açarak koklayabilirsiniz. Nane, greyfurt ve portakal türevi hoş kokan uçucu yağlardan herhangi birini yatağınızın başucunda bulundurun.
7- Kendinize telkinde bulunun ve eğitin:
Her sabah rahat uyanmak istiyorsanız kendinizi eğitmeyi deneyin. Uyanma hareketlerini tekrarlayın. Mesela, ışıkları kapayın ve bir süre sonra alarm çalmış gibi kendinizi yataktan dışarı atın. Bunu otomatik hale getirdiğinizi hissedene dek her gün tekrarlayın ve günde 10-15 defa yapın. Uyanmakla ilgili herhangi bir sorununuz yoksa, her sabah kendinizi bir an önce yataktan dışarı atmaya çalışmaya devam edin vazgeçmeyin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply