Rahim iltihabı nedir, nasıl tedavi edilir?

Rahim iltihabı nedir, nasıl tedavi edilir?: Rahim iltihabı, pek çok kadında rastlanan ve pek çoğunda da belirti vermeden görülen bir rahatsızlıktır. Böyle bir duruma kadın hastalıklarından birçoğunda sürekli olarak rastlamak mümkündür. Kadınların en önemli sorunlarından biri olan rahim iltihabı, daha çok cinsel ilişkiye girenlerde daha çok görülmektedir. Yazımızda, rahim iltihabı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Rahim iltihabı neden olur?

Farklı nedenleri olan rahim iltihabının, her zaman cinsel ilişkiye girenlerde olduğu ya da cinsel ilişki yaşayanlarda olduğu düşünülmemelidir. Çünkü bu bir neden olsa bile, bazı durumlarda başka bir hastalıktan kaynaklanan rahimde iltihaplanma da görülebilmektedir. Bugün, kadınların yaklaşık %80’inde rahim iltihabı problemi mutlaka yaşanmıştır. Yaygın bir kadın hastalığı olan rahim iltihabı, artık teknolojik açıdan gelişmiş modern tıp teknikleriyle kolaylıkla sorun olmaktan çıkarılabilmektedir. Şayet başka bir organ nedeniyle oluştuysa, tedavi edilse bile yeniden ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı, öncelikle iltihaba yol açan kaynağın belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Rahim iltihabı, cinsel ilişkiye girmeyenlerde oldukça nadir görülen bir sorundur. Bunun en temel nedeni ise, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların olmamasıdır. Cinsel hayatı olanlarda bu enfeksiyonlar, rahimde hızlıca çoğalır ve iltihaplanmaya neden olur.

Rahim iltihabı belirtileri;

  • Rahimde iltihaplanmanın en başta gelen belirtisi, devamlı şekilde yaşanan vajinal akıntılardır. Özellikle sabah ve gün içinde vajinanın salgıladığı koyu akıntılar, rahim iltihabının en önemli belirtisidir. Daha çok koyu kıvamlı olup, oldukça kötü ve keskin bir koku vardır. Bu durumdan ötürü günlük hayatta olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Böyle bir olumsuzluktan kurtulmanın yolu ise, rahim iltihabının tedavi yoluyla iyileştirilmesidir.
  • Vajinal akıntılar, daha çok adet dönemlerinden sonra yaşanmakta ve şiddetli olabilmektedir.
  • Diğer bir rahim iltihabı belirtisi de, vajinada sürekli yaşanan kaşıntıdır. Yaşanan bu kaşıntılar, akıntılarla birlikte görülen enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.
  • İdrarla birlikte acı duyma; Böyle bir durum meydana geldiğinde rahim iltihabı düşünülmelidir, çünkü genellikle rahimde iltihaplanması olanlarda görülen bir durumdur. Kişide idrar yapma esnasında şiddetli yanma hissi vardır. Buna da rahim iltihaplanmasına neden olan enfeksiyonlar yol açmaktadır.

Rahim iltihabı tedavisi;

Rahim iltihabının en etkin ve en kolay tedavisi, doktorun önereceği ilaçlardır. Kullandırılan antibiyotiklerle rahim iltihaplanmasının tedavisi tam olarak gerçekleştirilebilmektedir. İlaçlarını düzenli olarak kullanan hastalar, çoğunlukla birkaç hafta sonra bütünüyle iyileşmektedirler.

Bazen de rahim iltihabının tedavisinde bitkisel ilaçlar da etki etmekte ve iyileşme sağlayabilmektedir. Bitkisel tedavi sayesinde tedavi süresi kısaltılabilir, ancak uygulanacak bitkisel tedavinin doktor tarafından bilinmesi de gerekmektedir.

Rahim iltihabından kurtulmanın yolları;

  • Birden çok cinsel partnerle olmamak,
  • Cinsel ilişki esnasında korunma yöntemlerinden faydalanmak,
  • Yabancı cisimlerin vajinadan uzak tutulması,
  • En önemlisi de senede en az bir kez doktor kontrolü yaptırmak.

Kaynak: Bu yazı, rahim.gen.tr/rahimde-iltihap.html kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply