Öfkeyle mücadele etmenin etkili yolları


Öfkeyle mücadele ederken yapılması ve yapılmaması gerekenler

Öfkeyle mücadele etmenin etkili yolları, Öfke nasıl tedavisi edilir, Öfke nasıl kontrol altına alınır işte merak edilenleri sizler için araştırdık. Herkesin öfkelendiği bazı zamanlar olabilmektedir. Ancak bu durum sağlıklı olarak yönetilebilirse olumlu bir sonuç da çıkartılabilir. Hatalı ya da yanlış bir şekilde giden şeyler için bir ikaz, iyi bir motivasyon veya değişim yapabilmek için de bir katalizör olabilir. Sağlıksız bir şekilde ele alınırsa da ilişkileri ya da sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Öfkeyi kontrol edebilmek ya da öfkeyle mücadele edebilmek pek çok kişi için güç olabilir, özellikle bu konuda rol modeli olmayan kişilerin öfkeyle mücadele edebilmesi çok zorlaşmaktadır. Bu tür yıkıcı bir durumla karşılaşıldığında ne yapılacağı konusunda bilgi sahibi olunamayabilir. Öfke durumunuzu irdelemek ve öfke kontrolünü sağlamak için bazı teknikleri kullanmak hem sağlığınıza hem de ilişkilerinize ve mutluluğunuza olumlu katkı sağlayacaktır.

Öfkenin ne olduğunu anlamak:


Öfkeyle mücadele edip kontrol sağlayabilmek için neye kızdığınızı bilmeniz yararınıza olacaktır. İnsanların bir kısmı uykusuzluk, stres ve başka faktörlerin etkisiyle kendilerini sinirli hissetmektedirler. Ancak genellikle öfkenin belirli bir nedeni bulunmaktadır. Her durumda bir süreliğine kendinize öfke günlüğü tutmanız fayda sağlayacaktır. Bu sayede öfke durumunuzun arkasında hangi nedenlerin olduğunu daha net görebilirsiniz. Bu günlüğünüzü gerekirse terapistinize gösterebilir, öfkenizin asıl kaynağını tam olarak öğrenebilirsiniz.

Kendinizi yapıcı olarak ifade edin:


Öfke konusunda yapılan araştırmalarda öfke hakkında yazmanın ve yapıcı bir şekilde ifade etmenin olumsuz ruh halini değiştirdiğini ve belli bir oranda da olsa düzelttiğini göstermektedir. Öfke günlüğündeki yazılı ifadeleriniz, öfke kontrolü konusunda daha etkin bir şeyler yapmanıza imkan sağlamaktadır. Bir şey yapmadan durmak sizi sadece daha da kötü hissettirmektedir.

Harekete geçmelisiniz:

Öfke durumlarınız size bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Öfkeyle mücadele ederek baş etmenin öncelikli noktası bunu incelemek ve yaşantınız hakkında size neler anlatmaya çalıştığını anlamaktır. Bir sonraki adım da harekete geçmektir. Öfkenizin neden kaynaklandığınız anlamak uzun bir süre alabilir. Ancak öfkenizi tetikleyen etkenleri ortadan kaldırmak ve bunları düzenlemek oldukça önemlidir. Öfkelenmenize neden olan faktörlerin hepsini ortadan kaldırmanız söz konusu olmayabilir, fakat yine de bir yerden başlayarak harekete geçmelisiniz.

Takıntıyı bırakın:

Öfkeli durumunuzla ilgili olarak devamlı düşünmeniz pek yardımcı olmayacaktır. Yapılan araştırmalar öfkesini kafasına takan kişilerin ve bunu sürekli düşünenlerin yüksek tansiyona meyilli olduklarını ortaya koymaktadır. Bu da önemli kalp hastalıklarına yol açabilen bir durumdur. Öfkenizle mücadele etmek ve bu durumu çözüme kavuşturmak için çalışmak en iyi fikirdir.

Öfkeniz konusunda fazla konuşmayın:

Öfkeniz ile ilgili tartışmak bir miktar incelik gerektirmektedir. Bir dostunuzla öfkeniz hakkında konuşmanız iyi bir strateji olabilir, ancak bu da belli bir yere kadardır. Arkadaşınızla konuşmanız duygularınızı anlamanıza ve sorunlarınızı çözmeniz konusunda yol gösterecek bir şey olabilir. Buna ek olarak öfkenizle ilgili konuları sürekli olarak konuşmak kendinizi kötü hissetmenize de yol açabilir ve destres hormonlarını harekete geçirebilir. Arkadaşlarınızla öfkeniz konusunda konuşmak sizi iyi hissettiriyorsa bunu yine de bir defa yapın daha iyi. Bazılarımız yalnızca şikayetlerimizi sıralarız. Bunun yerine daha eğlenceli şeylerden bahsetmek ve başka konulara yoğunlaşmak öfke konusunda daha yardımcı olacaktır. her şeyden daha önemlisi öfke probleminizi çözmeyi gerçekten istiyorsanız, konusunda uzman bir terapistle görüşmenizde büyük fayda vardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor