Menopozda hamilelikten korunmak gerekir mi?

menopozda hamilelik

Menopozda hamilelikten korunmak ne yapılır: Ülkemizde menopoz yaşı 46-48 yaş aralığındadır. Fakat, menopoz öncesi dönemde kadınlarda halen yumurtlama devam ettiğinden uzmanlar korunmanın da devam etmesini önerirler. Bu dönemde oluşan hamilelikler hem anne hem de bebek açısından risklidir. Bu nedenle, menopoz öncesi cinsellikte korunma çok önemlidir.

Menopoz öncesi hangi yöntem ile korunulabilir?

Menopoz döneminde olan kadınlara, doktorlar spiral ve tüp bağlama önerirler.

35 yaş üzerinde olan ve sigara içen kadınlara doğum kontrol hapı verilmez.

Adet düzensizliğine neden olan 3 aylık iğneler kullanılmaz.

Erkeklerde dışarıya boşalma ve prezervatif kullanma risk kabul edilir.

40 yaş sonrası yumurtlama takibi güvenilir değildir. Bu nedenle, bu yöntem kullanılmamalıdır.

Erkeğin kanallarının bağlanması başka güvenilir bir yöntemdir.

Menopoza giren kadınlar korunması gerekir mi?

50 yaş öncesi menopoza giren kadınların hiç adet görmeden 2 yıl geçinceye kadar korunması gereklidir. 50 yaş üzerinde menopoza girenlerin 1 yıl geçinceye kadar korunması önerilir.

Menopoz için alınan hormon ilaçları hamilelikten korur mu?

Menopoz için kullanılan hormon ilaçları, menopozun etkilerini yumuşatır. Hiçbir şekilde gebelikten korumaz. Bu nedenle, kesinlikle korunma yapılmalıdır.

Menopozda hamile kalınır mı?

Menopozda 1 yıl boyunca kadının adetten kesilmesi gerekir. Kadınlarda, yumurtalıklardan salgılanan hormonların azalması ve kanda FSH yükselmesi varsa hamile kalma şansı yoktur. Tüm bunlar normal değerlerde olmasına rağmen menopozun başlangıcındaysa hamilelik şansı vardır. Bunu belirleyen etmen, kadında olan yumurtalık rezervinin varlığıdır.

Hamile kalamamak menopoz nedenli midir?

40 yaş üzeri kadınlarda hamile kalamamanın yüzlerce nedeni olabilir. Adet düzensizliği, hormon problemleri varsa menopoz gibi etmenlerden şüphelenilir. Hormon değerleri normal olan kadınlarda adet düzeni olmasa bile menopozdan şüphelenilmez. Bu durumda hem kadın hem de erkek ciddi manada araştırılmalıdır.

İleri yaşta menopoz da tüp bebek yapılabilir mi?

İleri yaşlarda tüp bebek yöntemi ile hamilelik elde edilebilir. Fakat, bunun için hormon dengesi, yumurta ve kronik hastalıkların olmaması gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply