Koşu sırasında nasıl nefes alınmalı

Koşu sırasında nasıl nefes alınmalı 1

Koşu sırasında nasıl nefes alınmalıdır: Hem rahat hem de uzun süreli bir koşu yapmak için nefes almanın doğru yapılması ya da nefes ritmi kişi adına çok önemli bir noktadır. Koşan birçok kişi için bu nefes ritmi kendi kendine oluşmakta ve gelişmektedir. Bu ritmi yakalayamayan diğer kişiler için doğru ve ona uygun ritmin yakalanabilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi gerekmektedir. Kişi bilinçli bir şekilde nefes ritmi edinmek için çalışma yaparsa bunu rahatlıkla yapabilir. İşte nefes ritmini yakalamak için uygulanması gereken bazı adımlar. Bu adımlardan bazılarını kendi kişisel tercihlerinize göre uygulayabilirsiniz.

Koşarken nasıl nefes alınmalı?

1- Her 5 adımda nefes ritminizi tam bir nefese göre ayarlamalısınız. Nefesinizi alırken 3 adım koşup, nefes verirken 2 adım koşmalısınız. 3’e 2 gibi bir oranı uygulamaya çalışmalısınız.

2- koşma esnasında sol ayağınız ilk kez yere değmeye başladığı zaman nefes alın ve devam edin.

3- Öncelikle birer adımınızı atana kadar nefes alıp verin. Koşarken sol ayağınız ilk defa yere değdiği zaman nefes almaya başlayın demiştik. Sonrasında sağ ve tekrar sol.

4- Artık sağ ayak yere değmekte. Artık nefesinizi vermeye başlayın.

5- Sol ayak yere değsin ve nefesinizi vermeyi de sürdürün.

6- Şimdi sağ ayak yere değdi ve tekrar nefes almaya başlayın ve devam edin.

7- Şimdi de bu ritmi tekrar edin ve koşmanıza devam edin. Artık nefes alışlarınız bir sol ayak bir sağ ayakla başlayacak ve sürecek.

Anlatmaya çalıştığımız bu ritmi yakalamak ve tutturmak zor gibi görünse de, tekrarladıkça ve zaman geçtikçe alışacağınızı garanti ederiz. Yapmanız gereken tek şey üzerinde çalışmak ve çabalamak.

Nefes ritmi için öneriler ve ikazlar:

1- Öncelikle nefes ritminizi oluşturabilmek için ilk anda yürüyerek uygulamaya başlayın. Ritimde kendinizi rahat hissettikçe de hızınızı arttırmaya başlayın.

2- Nefes ritminizi yokuş aşağı ya da yokuş yukarı koşma sırasında değiştirmenize gerek yoktur. Çünkü, attığınız adımlarınızın temposu da buna bağlı olarak uzayacak veya kısalacaktır.

3- tutturduğunuz ritim belirli bir aşamaya geldiği zaman bir ihtimal kırılma yaşayacaktır. Bunu yaşadığınızda yeniden sol ayakla ritmi yakalamaya konsantre olun.

Koşu yaparken karbondioksidi vücudunuzdan atmak, kaslarda enerji üretimini sağlamak için gereken oksijeni sağlamak adına doğru nefes tekniklerini kullanmak büyük önem taşımaktadır. Bunun aksi olursa koşmak sizin için çok daha zorlayıcı olur ve buna bağlı da kısa süreli olur. Sizlere vermeye çalıştığımız önerilerle koşularınızı çok daha uzun ve daha rahat yapma imkanına kavuşacaksınız.

Leave a Reply