Kilo vermeyi engelleyen 4 önemli neden

kilo-vermeyi-engelleyen-4-neden

Kilo vermeyi engelleyen 4 neden: Kulaktan duyma diyetleri uygulayan pek çok kişi diyet sonrası kilo verse bile fazlası ile geri alıyor. Bunun nedeni, diyetin kişiye özel olması gerekliliğidir. Her insanın metabolizması farklı olduğundan için şahsa özel diyet listeleri gerekmektedir. Üstelik kulaktan duyma diyet listesi ile hayatını kaybeden, organ hasarı yaşayan pek çok insan da vardır. İşte, kilo vermeyi engelleyen 4 neden;

Kahvaltı etmemek:

Sabahları yataktan kalktığınızda metabolizmanız yavaşlamıştır. Metabolizmanın hareketlenmesi ve sizi zinde tutacak olan enerjiye kavuşması gerekir. Sabah kahvaltısı, metabolizmanın hızlanması için gereklidir. Pek çok insan sabah kalkamadığı, iştahsızlık, geç uyanma nedeni ile kahvaltıyı atlıyor. Kahvaltı yapmadan kilo vermek imkansızdır. Bu nedenle, kesinlikle kahvaltı, zeytin, peynir, yumurtanın olduğu sabah kahvaltısı yapılmalıdır.

Uzun süre aç kalmak:

Kilo vermek istiyorsanız aç kalmamalısınız. Aç kaldığınızda kan şekeriniz hızla düşer ve yemeğe oturduğunuzda çok fazla yemek yersiniz. Üstelik vücudunuz su kaybeder ve kaslar küçülür. Halsizlik, baş ağrısı, sinirli olma ve tansiyon düşüklüğü ile kabızlık sorunları yaşanır. Şok diyetlerden, zayıflama ilaçlarından uzak durulmalıdır ve düzenli yemek yenilmelidir.

Ara öğün atlamak:

Günlük beslenme 3 ara öğün ve 3 ana öğün şeklinde yapılmalıdır. Bu tarz beslenmede kan şekeri düşmeyecek ani acıkma atakları azalır. Sabah saatlerinde kahvaltı yapıp, akşama kadar bir şey yememek akşam tek öğünde yemek yemek, metabolizma hızını düşürür ve kilo vermek zorlaşır. Hatta bu durumda kilo bile alabilirsiniz. Kilolu insanlara baktığınızda öğün atladıklarını görürsünüz. Ara öğünlerle metabolizma hızı artar. Ara öğünle beslenen kişilerde kilo vermek kolaylaşır. Ara öğünlerde ceviz, kuru kayısı, galeta, 1 dilim ekmek, kepekli yağsız tost, meyveli yoğurt yenilebilir.

Ekmeği bırakmak:

Diyet yaparken yapılan en büyük hata ekmeği kesmektir. Aslında ekmek kilo vermeye yardımcıdır. Sadece tükettiğiniz ekmeğin miktarı çok önemlidir. Beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar, tam tahıllı veya yulaflı ekmek yenilmelidir. Bu ekmekler bol liflidir ve kilo vermeye yardımcıdır çünkü tok tutarlar. Kan şekerini düşürmediklerinden acıkma atakları da olmamaktadır. Günlük beslenmede bu ekmekler kesinlikle olmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply