Kan uyuşmazlığı (Rh uygunsuzluğu) nedir?


kan uyuşmazlığı

uyuşmazlığı nedir sonuçları nelerdir nasıl tedavi edilir?

RH ugunsuzluğu, hamilelikte kan uyuşmazlığı. Anne adayında kan grubunun Rh(-) negatif, baba adayının ise Rh(+) pozitif olmasına kan uyuşmazlığı denilir. Tüm insanlarda 4 tane kan grubu( A, B, AB ve 0 ) vardır. Kan içinde olan D proteini ise Rh’ı tanımlar. Kanda D proteini varsa Rh (+), D proteini yoksa Rh (-) olarak tanımlanır. Kan uyuşmazlığı olan bir çiftin bebeğinin kanının Rh(-) olması sağlıklı doğmasını sağlar fakat bebek Rh(+) ise sorun var demektir. İşte, kan uyuşmazlığı ;


Gebelik boyunca kan uyuşmazlığı bir sıkıntı oluşturmaz fakat doğum sırasında bebekte olan kanın bir miktarı anneye geçer. Böylece, annede tanınmayan Rh proteinine karşı tepki oluşur. Annenin kanında bağışıklık sistemi hemen D antikorları geliştirir ve tanınmayan protein yok edilmeye çalışılır. İşte, bu nedenle anneye anti-D iğnesi vurulmalıdır.

Kan uyuşmazlığından bebek etkilenirse, anneden geçen anti Rh antikorlar, bebekte kan hücrelerinin parçalanmasına neden olur. Bebekte kansızlık oluşmaya başlar. Bebekte oluşan kansızlık kaynaklı kalp yetmezliği, vücut boşluklarında sıvı birikimi başlar. Bu durum bazen bebeğin anne karnında ölümü ile sonuçlanır.  Eğer, bebek anne karnında ölmeden dünyaya gelirse, bebeğin alyuvarlarının parçalanması ile ortaya çıkan bilirübin, yeni doğan sarılığına neden olur. Bazen bilirübin düzeyi çok yüksek değerlere ulaşabilir. Bu nedenle de beyin hasarı oluşabilir.


A, B, O kan gruplarına bağlı uyuşmazlık olur mu?

ABO uyuşmazlığı da denilen bu durum, anne kan grubunun O, bebeğin kan grubunun A veya B olması durumunda ortaya çıkabilir.  Kan grubu O olan kişilerde Anti-A veya Anti-B antikorları bebeğe geçerek onun eritrositlerini parçalayabilir. Fakat, bu durumda bebekler çok daha az etkilenirler. Bebekte oluşan anemi, sarılık Rh kan uyuşmazlığına göre çok daha hafiftir.

Anneanne teorisi nedir ?

Anneden bebeğe geçen Rh antikorlarının kaynağının bebeğin anneannesi olduğuna inanılan teoridir. Bebek, rh(+), anne rh(-), anneanne rh(+)dir. Anneannenin hamileliğinde onda anti-D antikoru oluşmuştur. Bu nedenle, torunun bebeğinde kan uyuşmazlığı oluşacaktır.

Kan uyuşmazlığı teşhisi koyulan anne adayları sıkı takibe alınmalıdır. Doğum öncesi ve sonrası yapılan tahliller ile hem kadın hem de bebek kontrol edilmelidir. Hayati risk taşıyan bu durum, hafife alınmalıdır hatta hamile kalmadan önce mutlaka doktor ile bu konu paylaşılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor