Kalp krizi belirtileri nelerdir?


kalp krizi belirtileri nelerdir

(Miyokard enfarktüsü), kalbin yeterli oksijen alamayarak ölmesi durumuna verilen isimdir. Kalbe oksijeni koroner damarlar adı verilen kendi damarları getirmektedir. Şayet koroner damarlarda bir tıkanma ya da daralma meydana gelirse kalp yeterli oksijeni sağlayamaz ve beslenemez. Oksijen yönünden beslenemeyen kalp dokusu ölüp fonksiyonunu kaybeder ve kan pompalayamaz. Bunun sonucunda da ölümcül tablo olarak kalp krizi meydana gelir.

İnsan kalbi günlük olarak gerçekleştirdiği işe bağlı olarak daha fazla oksijene ihtiyaç duymaktadır. Kalp krizi geçiren kişilerde ölmüş olan dokunun yerine yenisi oluşmaz ve fonksiyonu olmayan bir yara tabakası ortaya çıkar. Bunun anlamı da şudur; Kalp krizinin vermiş olduğu hasar geri dönüşü mümkün olmayan bir hasardır.

tıkanıklığının en belirgin nedeni atheroskleroz olup, bunun anlamı koroner damarların içinde yağ birikintilerinin yerleşmesidir. Özellikle sigara içenler ve yüksek kolesterol sahibi olanlarda belirti vermeden ilerler ve büyürler. Zamanla da koroner damarları bütünüyle tıkar ve kalbin beslenmesini önleyerek kalp krizine neden olur.


Gençlerdeki kalp krizinin nedenleri:

Geçlerin kalp krizi geçirmeleri çok nadiren de olsa yaşanmaktadır ve bunun olası bazı nedenleri vardır. Bunlar; Belli bir yerde olmadan vücudun herhangi bir yerinde oluşan pıhtının koroner damarlara gelerek ani bir şekilde tıkaması sonucunda gençlerde kalp krizi oluşabilmektedir. Ayrıca kalp kapakları hasar görmüş kişilerde kapakçıktan kopan parçacıkların koroner damarları tıkaması, kronik rahatsızlıklar, vaskülitler ve kokain bağımlılığı gibi nedenlerden dolayı kalp krizi görülebilmektedir.


Kal krizi belirtileri;


  1. Yeri tam olarak belli olmayan ve göğüste sıkışma duygusu veren bir ağrının olması, ağrının sol kol ve çeneye doğru yayılması.
  2. Oluşan ağrılar hareket etmekle artış gösterir, dinlenmeye geçildiğinde azalır.
  3. Meydana gelen ağrının süresi yaklaşık yarım saatten uzundur.
  4. Ağrıya soğuk terleme ve mide bulantısı da eşlik eder.
  5. Kişide nefes darlığı meydana gelir.

Kalp krizi belirtileri bazı kişilerde kendini belli etmez ve gizli seyreder. Mesela; diyabetliler hemen hiçbir ağrı duymazlar, yalnızca soğuk terleme ve nefes darlığı olabilir. Bazen mide ülseri ağrısı ya da pankreatit ağrısı kalp krizine benzetilir. Kalp krizi ağrısı ülserden kaynaklanan bir ağrı gibi görülebilir.

Kalp krizinde neler yapılmalıdır?


Kalp krizinden şüphelenildiğinde hemen bir yere oturularak dinlenilmeli ve acilen bir sağlık kuruluşundan yardım istenmelidir. Hiçbir şekilde yürümeye çalışmayın, çünkü hareket etmeniz kalbinizin oksijen ihtiyacını arttıracaktır. En doğrusu yardımın gelmesini beklemek, dinlenerek nefes alıp vermenin rahatlamasını sağlamaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor