İleri yaşta hamilelik

ileri yaşta hamile kalmak

İleri yaşta hamilelik, 35 yaş sonrası doğum yapmaya verilen isimdir. İleri yaşta oluşan hamilelikler hem bebek hem de anne açısından tehlikelidir. Yaşın ilerlemesi ile oluşan kronik hastalıklar vardır. Yüksek tansiyon, guatr, diyabet, böbrek, karaciğer, kanser gibi hastalıkları olan anne adayları hem kendi hayatlarını hem de bebeğe zarar verebilirler.

İleri yaş gebeliklerinde yaşanan sorunlar nelerdir?

Anne yaşının artması ile karşılaşılan en büyük sorun, Down sendromu ve mongolizm’dir. Ayrıca ileri yaş gebeliklerinde erken doğum, düşük, dış gebelik, bebek ölümleri fazladır. Plasentanın erken ayrılması, kanama riski ve iri bebek doğumu fazladır.

Kadınlar doğuştan hayatları boyunca kullanacakları yumurtaları ile doğarlar. Yaşlanma ile birlikte yumurtlama kapasitesi düşmeye başlar. Böylece sperm tarafından döllenme kabiliyetleri de zayıflar. Böylece yumurta döllense bile genetik pek çok bozukluk ortaya çıkar. Bu nedenle yaşlı annelerin bebeklerinde down sendromuna çok daha fazla rastlanır.

Hamile kalmak, yaş ilerledikçe neden zorlaşır?

Yaşın ilertlemesi ile kadınlar yumurta rezervlerini yavaş yavaş bitirirler. Kalanlarda yaşlandığından döllenme sorunu ile karşı karşıyadır.

Döllenme olsa bile kaliteli embriyo oluşmaz. Gebeliklerin çoğunluğu düşük riski taşır.

Yaş ilerledikçe kadınlarda rahim iç tabakasında kanamalar yaratan endometriozis hastalığı ve miyomlar oluşur.

Tüpleri tıkayan iltihap, dış gebelik vs. oluşabilir.

İleri yaşta hamilelik planları:

İleri yaşlarda hamilelik planı yapılırsa, anne adayı ciddi bir incelemeden geçirilmelidir. Anne adayında oluşabilecek olan diyabet ve tansiyon sorunları tedavi edilmelidir. Adetin 2. Ve 4. Günü yapılan FSH ve E2 ölçümleri ile gebe kalma potansiyeli kontrol edilir. Ultrason ile yumurtalıklar kontrol edilir. Gebe kalındıktan sonra, amniyosentez ve kordon örneklemesi ile bebek kontrol edilir. Tüm bunlardan sonra gebe ciddi manada kontrol altına alınır.

Son yıllarda kadınların iş hayatına aktif olarak girmesi ile kadınlarda anne olma yaşı 35 ve üzeridir. Bu nedenle, pek çok uzman ileri yaşta gebe kalan kadınlar ile ilgili geniş ve detaylı bilgiye sahiptir. Bu durumda hemen hemen tüm riskler elemine edilir.

Erken yaşta hamilelik

Leave a Reply