Gastrite iyi gelen yiyecekler


gastrit

hastalığına iyi gelen yiyecekler: ve gıdalar arasında ciddi bağlar vardır. Bazı gıdalar gastriti tetiklerken bazıları gastriti rahatlatır. Aslında helicobakter bakterisinin enfeksiyon yapması ile oluşan gastrit, bazı ilaçların yan etkisi ile, alkol, gıda zehirlenmeleri ile oluşabilir. Mutlaka tedavi edilmelidir çünkü, gastrit zamanla ülsere neden olur. İşte, gastrite iyi gelen yiyecekler;

Gastrite iyi gelen yiyecekler


Gastrite iyi gelen Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, A, C, K vitamini, folat, demir ve kalsiyum açısından zengindir. Bu nedenle bu sebzeler, midenin tedavisinde yardımcıdır. Hastalığın tekrar etmemesi için, Brüksel lahanası, ıspanak, bezelye, fasulye yenilmelidir.


Gastrite iyi gelen Az yağlı proteinler

Protein ile metabolizmamız ihtiyacı olan enerjiyi alır. Gastrit olduğunda tam yağlı değil, az yağlı olan protein kaynakları tüketilmelidir. Çünkü fazla yağ, midede oluşan iltihabı fazlalaştırır ve ülsere neden olur. Bir sürede sonrada kanamalar oluşabilir. Yağsız et yanı sıra, Yağsız balık, tavuk, soya, baklagiller, az yağlı süt, yoğurt tüketilebilir.

Gastrite iyi gelen Flavonoidler içeren yiyecekler

Meyve ve sebzelerde bulunan flavonoidler, helicobacter bakterisi ile savaşır ve gastriti rahatlatır, etkisini azaltır. Flavonoid zengini gıdalar, kereviz, kızılcık, elma, yeşil çay, yaban mersini, kiraz, kabak ve biber olarak sayılabilir.

Gastrite iyi gelmeyen yiyecekler

Alkol ve kafein

Alkol ve kafeinli olan içecek ve yiyecekler yüksek oranda asit içerir. Düzenli alkol kullanmak ve fazla kafein almak, mide zarını tahriş eder ve zamanla mide kanamasına bile neden olabilir. Bu nedenle kafeinli ve asitli, içeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır.

Rafine gıdalar

Beyaz ekmek, makarna, şeker gibi sindirimi zor olan rafine gıdalar tüketilmemelidir. Sindirme destek olan mide asidinin daha az salgılanmasını sağlayan bitki çayları tüketilmelidir.

Trans yağlar

Patates kızartması, börek, hamur işleri ve hazır gıdalarda trans yağlar vardır. Midemizde trans yağlar sindirim edilmez. Trans yağ, mide asidi üretimi artar ve gastrit olan midede ciddi zarar verir. Trans yağlar, kolesterol, kalp ve damar sağlığı için kullanılmamalıdır.

Baharatlı gıdalar ve domates

Baharatlı gıdalara gastritiniz varsa sınırlama koymalısınız. Sitrik asit içeren domates, portakal, mandalina hastalığı çok fazla arttırır. Sitrik asit, mide zarını tahriş eder. Karabiber, kırmızı pul biber, acı biber gastritte ağrıya neden olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 1,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor