E vitamini içeren yiyecekler


e vitamini

Hangi yiyecekler içerir, en çok hangi yiyeceklerde bulunur, içeren yiyecekler nelerdir işte tüm detaylar. , vücudumuz için gerekli olan vitaminlerdendir. Serbeste radikallerden korunma, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, damar sertliğine karşı koruma, göz sağlığı, hafıza, yüksek tansiyon ve şeker hastalarında kullanılmalıdır. İşte, E vitamini içeren yiyecekler;

E vitamini içeren gıdalar

Ayçekirdeği


Ayçekirdeği bilinen en fazla E vitamini içeren besindir. 100 gr. kadar ayçekirdeği E vitamini ihtiyacının 2 katını karşılar. Yüksek kalori içerdiğinden tüketilirken dikkatli olunması gerekmektedir.

Toz acı biber


1 çay kaşığı acı biber, E vitamini ihtiyacının %4’nü karşılar. A, K, B6 vitaminleri de barındıran acı biber, demir, manganez, potasyum, bakır açısından da zengindir.

Badem

100 gr. kadar badem, E vitamini ihtiyacının 1.5 katını karşılar. Bu nedenle badem tüketilmelidir.

Çamfıstığı

100 gr. çamfıstığı, E vitamini ihtiyacının yarısını karşılar.

Yerfıstığı

100 gr. yer fıstığı, günlük E vitamini ihtiyacının %35’ni karşılar.

Kurutulmuş fesleğen, kuru kayısı, yeşil zeytin, ıspanak, buğday tohum yağı, fındık, keten tohum yağı, mısır yağı, kanola yağı, brokoli, soya fasulyesi, fıstık, kivi, mango, domates, kuşkonmaz E vitamini açısından zengin diğer gıdalardır.

E vitaminin faydaları nelerdir?

Güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısını sağlamlaştırır ve yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Kansere karşı koruyucudur, damar sertliği ve damarlarda tıkanmaları önler. Göz sağlığı için çok önemlidir. Vücuda alınan metaller, zehir, radyasyon ve toksinlere karşı koruma sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarında etkilidir.

E vitamini eksikliği neye yol açar

Kansızlık, gözlerde görme bozuklukları, kolay yorulma, yaralarda iyileşme sorunları, kısırlık ortaya çıkmaktadır. Vücutta su toplama ve kanser riski yükselmesi oluşur. E vitamini fazlalığında ise beyin kanaması riski yaklaşık %20 kadar artmaktadır. Ayrıca, fazla E vitamini, mide krampları, baş ağrısı, bulanık görme, kanama oluşturabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor