Dünyanın en güçlü antioksidan kaynağı: Propolis


dünyanın en güçlü antioksidan kaynağı propolis

Dünyanın en güçlü kaynağı:

? Propolis’te bulunan bileşikler onu dünyanın en güçlü antioksidan kaynağı olarak tescillemiştir. Propolis, arıların ağaçlardan ve bir takım otsu bitkilerdeki tomurcuk ve yapraklardan topladığı özleri mumla karıştırıp kovanda ürettiği zamk gibi yapışkan reçinemsi bir maddedir.

Arılar propolisi kovanlarındaki bazı delikleri ve boşlukları kapatmak amacıyla üretmektedirler. Uzmanlar arıların ürettiği bu maddenin doğal bir madde olduğunun da altını çizmektedirler.

Genellikle propolisin rengi arıların dolaştığı ve öz topladığı bitkilere bağlı olarak farklılık göstermektedir. En sık görülen rengi de koyu kahverengidir. Antioksidan kaynağı propolisin bileşiminde ağırlıklı olarak reçine ve bitkisel balsam, esansiyel yağlar ve vaks bulunmaktadır. Ayrıca aminoasitler, mineraller, polen, B vitamini ve diğer organik bileşenlerden de yer almaktadır.


Propolis, insanda hastalık oluşmasına neden olan bakterilere karşı koruma sağlamaktadır. Buna bağlı olarak bakterilerin gelişimini önleyen ve durduran doğal bir antimikrobiyal özelliktedir. Ayrıca bazı virüs türleri ev küf gelişimine karşı oldukça etkili bir maddedir. Özellikle Herpes simplex virüsünün neden olduğu dudak uçukları ile grip virüsüne karşı da oldukça etkili olduğu yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Çok uzun zamandan beri mantar enfeksiyonlarının önlenmesinde kullanılmaktadır.

Serbest radikallerin zararlarını önler:


Propolis, içeriğinde bulundurduğu bileşikler nedeniyle dünyanın en güçlü antioksidan kaynağıdır demiştik. Propolisteki bu antioksidan özelliği, hücrelerin yaşlanmasına sebep olan serbest radikallerin oksijen vasıtasıyla yıkımına karşı koruma sağlamaktadır.

Propolisin faydaları:

Çok eski dönemlerden bu güne dünyanın birçok yerinde kullanılan ve şifa dağıtan propolisin solunum yolları iltihapları, kulak enfeksiyonu, astım, bronş, on iki parmak bağırsağı ülseri, mide ülseri, cilt kanseri ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıklarda oldukça önemli bir iyileştirici etki sağladığı gibi, diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde merhem olarak da kullanılmaktadır.

Propolis yaraların iyileşmesinde etkilidir.

Propolis ekstraktı ile gargara yapıldığında plak oluşumunu engeller.

Dişlerin beyazlatılmasında yardımcıdır.

Dişeti iltihabı ile ağız içi ve gırtlak enfeksiyonlarını önler.

Sedef hastalığı ve deri enfeksiyonlarına iyi gelir.

Soğuk algınlığına karşı etkilidir.

Şampuana katılıp kullanıldığında kepeği önler ve saç sağlığına iyi gelir.

Akut ve kronik kolit için çözüm sağlar.

Bağışıklık ile ilgili bozuklukları gidermektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor