Böbreklere iyi gelen yiyecekler

böbrek hastalıkları

Hangi yiyecekler böbreklere iyi gelir, böbreklere iyi gelen besinler hangileridir işte ayrıntılar. Böbrekler vücudumuzun en önemli organlarıdır. Vücuttan atıkların atılması, kanın süzülmesi, kan basıncı, hormon salgısı böbrekler sayesinde olur. Böbrek hastalıklarında, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, kanama, kaşıntı, ödem ve idrarda azalma oluşabilir. Böbrek hastalıklarına bazı gıdalar iyi gelmektedir. İşte, böbreklere iyi gelen yiyecekler;

Pirinç

Pirinç içinde bulunan düşük potasyum, böbreklere iyi gelmektedir. Aşırı potasyum tüketiminde böbrekler yorulur bu nedenle, yüksek potasyum içeren yiyeceklerdense pirinç tüketilmelidir.

Böbreklere iyi gelen Soya proteini

Hayvansal gıdalarda bulunan fosfor böbrekleri yormaktadır. Fosforun fazla alınması böbrekleri yormaktadır. Soya ürünleri, aynı süt gibi özellikleri taşır. Üstelik, fosfor tüketimi kontrol altına alınmış olur.

Böbreklere iyi gelen Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebze tüketmek üre oluşumunu azaltır. Yüksek protein almak, ürenin vücutta artmasını sağlar. Yüksek oranda üre, böbrekler tarafından atılırken zorlama yaparak böbreklerde hasar yaratabilir.

Böbreklere iyi gelen Düşük sodyum içeren gıdalar

Tuz, kan basıncını arttırır ve böbrek sağlığını ciddi manada tehdit eder. Aşırı sodyum tüketimi, vücutta sodyum birikmesine neden olabilir. Böbrek rahatsızlığında doktorlar tuz tüketimini düşürmenizi ister. Konserve gıdalar, işlenmiş gıdalar, soslar, cips vs. yenilmemelidir.

Böbrek hastalıkları belirtileri

Kronik ya da akut böbrek hastalıklarında idrar üretimi azalır veya bazen yok olabilir. Bu durum, böbreklerde ciddi hastalık olduğunu gösterir.

Kronik böbrek hastalığı olan poliüri ve noktüri hastalıklarında idrar üretimi çok fazla artabilir. Günlük idrar 2.5 litreyi geçince poliüri oluşur. Bu hastalıkta sık idrara çıkılmasının nedeni,i böbreklerin filtre işleminde yeterince su emmemesidir.

Çoğu böbrek hastalığında ödemler oluşur. ayak ve bileklerde görülen ödemler, ilerleyen böbrek hastalıklarında akciğerlerde sıvı birikimine kadar ilerleyebilir.

Böbrek hastalıklarında kusma, mide bulantısı görülebilir. İştah kaybı ve kilo kaybı oluşur. Basit yaralanmalarda çok fazla kanama oluşur. Ayrıca şiddetli kaşıntılar ve ciltte sarı renk oluşabilir.

İdrarda kan olması başlıca böbrek hastalığı belirtisidir. Böbreklerde olan filtreler zarar gördüğünde  kan hücreleri sızıntı ile idrara karışır.

İdrarda olan köpüklenme varsa, idrarda protein olduğu düşünülür. Gözlerin etrafında şişlikler varsa, böbreklerde hasar olduğunu gösterir. Gözlerde olan inatçı şişlikler, böbreklerin fazla proteini tutmak yerine idrara sızdırmasıyla oluşur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply