Bebeklerin rahat ve çabuk uykuya dalması için 8 etkili öneri

Bebeklerin rahat ve çabuk uykuya dalması için 8 etkili öneri: Çocukların uyku süreleri ve uyku ihtiyaçları büyüme dönemlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çocukların büyüme ve gelişme dönemlerini tamamlayabilmeleri için gece uykularını düzenli uyumaları gerekmektedir. Onların sağlıklı bir uyku alışkanlığı edinmeleri için, bebekliklerinden başlayarak belli bir saatte yatmalarını ve uyumalarını sağlamak gerekiyor. Yazımızda, bebeklerin rahat bir uykuya dalması için 8 kuralı açıklayacağız. İşte, detaylar;

1- Ilık bir banyo yaptırılmalı,

2- Lavanta, badem veya papatya yağı ile masaj yapılmalı,

3- Bebeğe masal ya da kitap okuyun,

4- Bebeğinize şarkı söyleyin,

5- Hafif müzikler dinletin,

6- Beslenmesini iyi yapın,

7- Meme emerken uyuma alışkanlığı kazandırmayın,

8- Yattığı odanın karanlık olmasını sağlayın.

Bebeğin çok yorgun olmamasına özen gösterin;

Bebeğin uyku saatlerini biyolojik ritmine bağlı olarak düzenlemek gerekir. Geç uyutulan bebeğin, uyuma süresinin de uzun olacağı gibi bir düşüncede olmayın. Bebek bu yüzden yorgun düştüğü taktirde uyku düzeni de etkilenir. Uykuya geçmede ve uykuda kalmada güçlük yaşar, bu şekilde devam ederse de kronik uykusuzluk sorunu yaşayabilir. Bundan dolayı, bebeğin yorgunluk belirtilerinin iyi gözlemlenmesi gerekmektedir.

Bebeğin emerken uyumasını önleyin;

Bebeklerin uyku düzenini sağlamak için, yatma rutini geliştirilmesi gerekmektedir. Bu rutin, uyku saatinden yaklaşık 1 saat önce uygulanmalıdır. Bu uygulama bebeğe uyku zamanının geldiğini anlatır ve uyku için hazırlanmasına katkı sağlar. Bebeğin uykuya emzirme veya biberonla beslenmesi sırasında geçmesi, onun uyku ile emzirmeyi ilişkilendirmesine neden olabilmektedir. Bunu alışkanlık haline getirmesi, başka yollarla uykuya dalmasının önüne geçebilir. Eğer bebeğin, yardım almaksızın uyuması sağlanmaya çalışılıyorsa, uykusu gelene dek emzirilmeli ancak bu haldeyken uyumamasına dikkat edilmelidir.

Bebek uyanırken ne tür sesler çıkardığına bakın;

Bebeklerinizin yeterli uyku uyuyabilmesine katkı sağlamak amacıyla, uykudayken çıkardığı seslerle uyandığında çıkardığı sesler belirlenmelidir. Bu sayede, bebek gerçekten uyanmaya başladığında beslemeye başlamanız veya uykuya dalması amacıyla başvurduğunuz kelimelerle nazik bir şekilde onu okşamanız, onun uykusunu kesintiye uğratmadan yeniden uyumasına katkı sağlayacaktır. Şayet bebeğin en küçük kıpırtısında onu kucaklayıp beslerseniz, bakımını yapar ya da sallarsanız, belirli bir süre sonra uyku uyumak için böyle bir rutine gereksinim duymaya başlayabilir.

Bebek için Sağlıklı bir uyku alışkanlığı edindirmek için dikkat edilecekler;

 • Bebeğinizin yattığı odanın karanlık olmasını sağlayın.
 • Gece bebek uyurken yanında yavaş ve sakin kalın.
 • Uyurken gerekmedikçe bezini değiştirmeyin ve yavaşça kontrol edin.
 • Gece uykusundan uyandığında, oyun zamanında olduğunu düşünmemesi için hareketli oyuncakları uzaklaştırın.
 • Bebeğinizi uykuya hazırlarken, pış pış ve uyku zamanı gibi anahtar kelimeleri belli bir süre kullanın.
 • Bebeği, uyuduğu odasında gün boyunca şarkılar söyleyin, onunla oyun oynayın ve kitap okuyun. Gün içinde 2-3 kez gece uyuduğu odada gündüz uykusuna yatırın.
 • Bebeğinizi yatağında kendi kendine oynaması için bırakın ve onu arkasından takip edin.
 • Ona uykuyu hatırlatıcı battaniye veya oyuncak gibi hatırlatıcı unsurlar alın.
 • Uykusunda olan bebeği kesinlikle beslemeyin.
 • Bebeğiniz 18 ayını geçmişse, onunla uyumak isteyen varsa ondan büyük kardeşiyle uyumasını sağlayın.
 • Düzenli olarak öğlen uykusu, beslenme ve aktiviteler uygulayarak onun iç saatini ayarlamaya yardım edin.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bebeklerin-rahat-bir-uykuya-dalmasi-icin-8-kural/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply