Balığın faydaları, Balık yemek için 5 önemli neden

balik-yemek-icin-5-neden

Balık yemek için 5 neden: Balık içerisinde olan yağ asitleri ve sağlıklı protein olması kaynaklı olarak son derece faydalıdır. Balığın faydaları saymakla bitmez. Kalp hastalıkları, Alzheimer, depresyon ve kemik erimesi için çok faydalı olan balık, haftada en az 2 defa yenilmelidir. İşte, balık yemek için 5 neden;

Kalp hastalıkları riski düşer:

Balığın içerisinde bulunan bol miktarda olan omega-3 yağ asidi, kanda olan yağların azalmasını sağlayarak kolesterolü dengeye sokar. Bu sayede, kalp hastalıkları riski düşer. Omega-3 yağ asidi, damarların tıkanmasına engel olur.

Alzheimer riski:

Haftada en az 1-2 defa balık tüketen kişiler, beyinlerinde nöronların korunmasını sağlar. Bu durumda, Alzheimer riski düşer. Fakat balığın fırında veya buğulama olarak pişmesi gerekmektedir. Beynimizde bulunan öğrenme ve hafıza merkezi balık ile kendini geliştirir.

Saç ve deri güzelleşir:

Balık yemeyi alışkanlık haline getiren kişilerde deri parlak ve canlı kalır. Hatta sedef ve egzama hastalığına da, balık çok iyi gelmektedir. Bu nedenle balık yağı kullanılabilir.

Depresyon:

Balık içerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri, anti-depresanlarla birlikte alındığında depresyon çok daha kolay düzelmektedir. Bu nedenle omega 3 yağ asidi takviyesi ile birlikte anti-depresan kullanılabilir.

Kemik erimesi:

Balıklarda, özellikle küçük balıklarda olan kalsiyum kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar. Menopoz dönemine giren kadınlarda kemik erimesi vardır. Bu nedenle balık yemeleri önerilir.

Omega-3 yağ asitlerinin faydaları:

Çocuklarda;

Büyüme, gelişme ve kemik yapısında yapılanma sağlar,

Merkezi sinir sistemi gelişir, öğrenim ve bilişsel yetenek gelişir,

Göz gelişir ve görme keskinliği artar, kan ve dolaşım sağlıklı olur,

Anne karnında olan bebek sağlıklı gelişir.

Yetişkinlerde;

Kalp krizi, inme, prostat, depresyon,

Şizofreni, bunama, bağırsak hastalıkları, egzema, kolesterol,

Kemiklerin gelişimi, şeker hastalığı,

Astın tehlikesi, kırışıklıklara karşı etkilidir.

Her balık, her mevsimde yenmez. Ekim ayında, Karadeniz balıkları Marmara’ya geçer. Palamut ve lüfer bu mevsim yenilir. Kasım ayı, hamsi, levrek, istavrit yenilmeye başlanır. Aralık’ta, palamut, hamsi, mezgit yenilmelidir. Balık her hafta en az 2 defa sofrada olmalıdır. Balık yemekte zorlanan kişilere, balık yağı takviyeleri önerilir. Fakat bu takviyeler, doktora danışılmadan alınmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,67 out of 5)
Loading...

Leave a Reply