Bağışıklık sistemini güçlendiren 5 etkili yol

Bağışıklık sistemimiz sayesinde pek çok hastalıktan korunuruz. Soğuk algınlığı, grip hatta kanserden bile bağışıklık sistemi sayesinde kurtulabiliriz. Bu nedenle de bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeliyiz. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, en ufak grip salgınından hasta olmadan geçmek demektir.

Sebze ve meyve tüketmek:

Sebze ve meylerin içinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar bağışıklığın güçlenmesini sağlar. İçerisinde bol C vitamini barındıran meyveler taze tüketilmelidir. Kırmızı meyveler, mor meyveler ve turuncu meyvelerin hepsi güçlü antioksidanlar içerirler. Bu nedenle düzenli olarak ve bol tüketilmelidir. Mantarlar beta-glukan açısından zengindir. Bu maddeler, bağışıklık hücrelerini hareketlendirir ve kuvvetlendirir.

Gece iyi ve kaliteli uyku uyumak:

Uyku, aslında bağışıklığın onarılmasında en önemli olan maddedir. İyi ve kaliteli bir uyku hormonların düzenli salgılanmasını sağlar. Bu sayede vücut kendini onarır ve yeniler. Hatta alınan hasarlar da tamir edilir. Düzenli uyku alınmalı ve en az 7-8 saat kadar uyunmalıdır. Üstelik erken yatmak da çok önemlidir. Gece geç saatlerde uykuya daldığınızda yeterince hormon salgılamazsınız. Uyku düzeniniz bozulduğunda bağışıklık sisteminiz sekteye uğrar.

Elleri sık yıkamak:

Vücuda aldığımız hemen hemen tüm virüs ve bakteriler yıkanmayan ellerimizden gelir. Bu nedenle, ellerinizi 20 saniye kadar sabunla yıkamalısınız. Elin ön kısmı, ayası, parmak araları ve tırnak uçları sabunla yıkandığında mikropların bir kısmı gitmiş olur. Su ve sabun bulunmayan bir yerdeyseniz %60 alkol içeren temizleyici kullanılabilir.

Çok fazla egzersiz yapmayın:

Vücudu aşırı yoran ve zorlayan egzersizler halsiz kalmanızı sağlar. Bu durumda bağışıklık sistemi çökebilir. Egzersiz aslında çok sağlıklıdır, fakat kararında yapılmalıdır. Tenis, futbol, yüzme ve basketbol bu nedenle önerilen sporlardır. Normal bir spor salonu egzersizi en fazla 1 saat olmalıdır.

Bol su içmek:

Günde 2,5-3 litre kadar su içilmelidir. Bu durumda bağışıklık sistemi kuvvetlenir ve daha iyi çalışır. Su, toksinlerin atılmasından hücre haberleşmesine kadar çok faydalıdır ve asla atlanmamalıdır.

Rahatsızlık hissedildiğinde hemen doktora gidilmelidir:

Bazen hastalıklarımızı önemsemez ve doktora gitmeyiz. Fakat dişlerde olan bir çürük bile, bağışıklık sisteminin sürekli o kısımla ilgilenmesine neden olur. Sürekli çalışan sistem zamanla zayıf düşer. Bu nedenle, en ufak hastalıkların hemen tedavi edilmesi gerekir.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Leave a Reply