Kilo vermek için Az kalorili 8 Yiyecek

az kalorili yüyecekler

Kilo vermek için Az kalorili 8 Yiyecek

Az kalorili yiyeckeler, en az kalorili besinler nelerdir işte o liste. Kimileri kilo almak kimileri de kilo vermek için uğraşır. Kilo vermek için günlük alınan kalorinin yakılan kaloriden daha az olması gerekmektedir. Kilo kontrolü sağlamak ve aynı kiloda kalabilmek için de her ikisinin dengeli olması şarttır. Alınan kalorinin yakılandan daha fazla olması kilo almaya neden olur.

Yemek hazırlarken her yemeğin kalorisini kullandığınız öğelere göre düşürme imkanına sahipsiniz. Yemeklerin kalorisinin düşük olması onun besleyici olmayacağı anlamına gelmez. Az yağlı olarak hazırlayacağınız sebze yemeği diğer yemeklere nazaran daha az kalori içermektedir, ancak içeriğindeki vitamin ve minerallerle daha besleyici bir yemektir.

Az kalorili sağlıklı beslenme:

Az kalorili yiyecekler dendiğinde az şekerli, az yağlı ve az unlu gıdalar aklımıza gelir. Bu aşamada unutulmaması gereken şey, yüksek kaloriye sahip besinlerin kesinlikle kilo aldıracağı gibi bir kuralın olmadığıdır. Mesela; 300 gram ağırlığında bir balıkta 400-500 kalori bulunur. İlk bakışta çok gibi görünse de balıktaki zengin protein sizi uzun süre tok tutmakta, gün boyunca alacağınız toplam kalori miktarının  düşük kalmasına yardımcı olmaktadır.

Az kalorisi var diye her zaman aynı gıdaları tüketip aynı diyet ürünlerini alırsanız, bir süre sonra bazı vitamin ve minerallerin eksikliğini yaşamaya başlarsınız. Bu durumda da halsizlik ve yorgunluk yaşayabilir, sağlık kazanacağım diye sağlıksız bir durumun içine girebilirsiniz. Beslenme uzmanları, haftalık tüketilen gıdaların daha doğrusu sebze ve meyvelerin değişik renklerde olmasına özen gösterilmesini önermektedirler. Böylece farklı vitamin ve mineralleri vücudunuza alabilirsiniz.

Şayet kilo vermek istiyorsanız, protein ve karbonhidrat ile birlikte yağı da dengeli bir şekilde tüketmelisiniz. Buna göre günlük alınan gıdaların %45-65’i karbonhidratlardan, %20-30’u yağlardan, %10-35’i de proteinlerden oluşmalıdır. Kısaca sağlıklı beslenmek ve kilo vermek için tüm besin öğelerinden dengeli tüketmek gerekir.

Az kalorili yiyecekler nelerdir?

1- Brokoli:

Büyük bir kase (80gr) brokoli 27 kalori içermektedir. Bu kadar bir brokoli günlük C vitamini ihtiyacınızın %84’ünü karşılar. Bununla birlikte A vitamini ihtiyacının %24’ünü, Demir ve kalsiyum ihtiyacının da 53’ünü karşılamaktadır.

2- Roka:

1 kase (28gr) roka yalnızca 7 kaloridir. Oldukça düşük bir kalori değeri olan roka A, C ve K vitaminleri, Kalsiyum, magnezyum, fosfor, manganez, demir ve folat bakımından da oldukça zengindir.

3- Brüksel lahanası:

Haşlanmış bir adet Brüksel lahanası yaklaşık 8 kaloridir. İçeriğinde A, C, K, B6 vitaminleri ile folat, manganez ve potasyum mineralleri de bulunmaktadır.

4- Marul:

1 kase kadar marul ortalama 8 kaloridir. Bu miktardaki marul tüketimi günlük A vitamini ihtiyacının %82’sini, C vitamini ihtiyacının %19’unu, kalsiyum ihtiyacının %2’sini ve demir ihtiyacının %3’ünü karşılamaktadır.

5- Kuşkonmaz:

Dört tane haşlanmış kuşkonmaz sapında 13 kalori vardır. İçeriğinde A, C ve B6 vitaminleriyle birlikte magnezyum, demir, niasin ve potasyum mineralleri de bolca bulunmaktadır.

6- Karnabahar:

100 gr karnabaharda 25 kalori vardır. İçeriğinde ise C, K ve B6 vitaminlerine ek olarak fosfor, magnezyum ve potasyum minerallerini de barındırmaktadır.

7- Lahana:

Haşlanmış yarım kase lahanada 17 kalori bulunmaktadır. Bu miktardaki lahana günlük C vitamini gereksiniminin %47’sini, B6 vitamini gereksiniminin %4’ünü, folat’ın %6’sını, Fosfor’un %25’ini, kalsiyumun da %42ünü karşılamaktadır.

8- Tavuk suyuna çorba:

Tavuk suyu ile hazırlanan bir kase çorbada ortalama 10 kalori bulunur. Tavuk suyuna hazırlayacağınız çorba sizin için düşük kalorili iyi bir alternatif öğün olacaktır.

Leave a Reply