Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur ve Tedavi Süreci

ayak tabanı ağrısı

Ayak Tabanı Ağrısı neden Olur ve Tedavi Süreci: Ayak tabanı ağrısı genelde fiziksel yaralanmalar ve zorlamalar ile oluşan bir ağrı türüdür. Genelde kilolu olanlar, uzun ayakta olanlara, çeşitli travmalarla oluşur. Fakat, uzun süre ayak tabanında ağrı olursa mutlaka hekime gitmek gereklidir. Çünkü, bazı ciddi hastalıklarda ayak tabanında ağrı oluşabilir. İşte, ayak tabanı ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Ayak tabanı ağrısı nedenleri

Ayak tabanı ağrısı çeşitli nedenlerle oluşabilir.

Plantar Fasiit

Ayak tabanında olan kalın bağ dokuya faysa denilir. Fasya, topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlar. Faysa dokusunda olan zedelenmelerde, sabah yataktan kalkınca yere basıldığında ilk adımlar ciddi ağrılar verir. Plantar Fasiit, uzun süre ayakta kalanlara, aşırı kilolularda, ayağa oturmayan bol ayakkabı giyenleri, sert zeminde çıplak ayakla dolaşanlara, yüksekten düşenlerde, burkmalarda oluşan bir hastalıktır. Topuk dikeni ile karıştırılmaktadır.

Ayak tabanı ağrısı ve Topuk dikeni

Ayak tabanında olan bir kasın topuk ile birleştiği tendonda oluşan kısalık nedeni ile topuk dikeni ortaya çıkmaktadır. Hemen hemen herkes bunun bir kemik problemi olduğunu düşünse de konunun kemikle bir alakası yoktur.  Düztabanlık, aşırı kilo, yürüme ve basma bozuklukları, romatizmal hastalıklar kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Metatarsalji

Ayak tabanında parmaklara yakın kısmında oluşan ağrıdır. O bölgede yanma ve hissizlik olarak kendini gösterir. Bol gelen yüksek topuklu ayakkabılar, aşırı kilolu olmak, yaşlılık, stres kırıkları, ayağa baskı yapan sporlar başlıca nedenlerdir.

Morton Nörinoma

Parmak aralarından geçen sinirlerin sıkışması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Ayakta hissizlik, yanmaya neden olur. Yüksek topuklu ayakkabı ve parmak kısmı dar ayakkabı giyenlerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Ayak tabanı ağrısına neden olan diğer durumlar

Nasır, burkulma, incinmeler, çekiç parmak, kireçlenme, gut hastalığıdır.

Ayak tabanı ağrısı tedavisi

Ayak tabanı ağrısından kurtulmak için ayakları saran fakat sıkmayan ayakkabılar giyilmelidir. Çok yüksek topuktan vaz geçilmelidir. Fazla kilolar verilmelidir. Ayaklarda ağrıyan bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır. ağrıyan bölgeye masaj ve açma germe hareketleri iyi gelmektedir.

Eğer sinir sıkışması gibi problemler varsa, sinir basısını azaltmak amaçlı özel ayakkabılar kullanılmalıdır. Tedavi olmaz ise, kortizon verilerek ödem hafifletilir veya sinir yakılır. Bazen cerrahi operasyon ile sinirin bir kısmı çıkarılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 Oy, Ortalama puan: 4,20 out of 5)
Loading...

Leave a Reply