Alerji geçmiyor diyorsanız işte nedenleri ve çözüm yolları

alerjinizin-iyilesmemesinin-4-nedeni-ve-4-cozum

Alerji tedavisi gören ve geçmiyor diyen pek çok insan var. Son yıllarda alerjinin bu kadar artmasını sağlıksız yaşam koşullarına bağlıyoruz. Pek çok sentetik gıda ve yaşam gereci, havada olan partiküller alerjiyi arttırıyor. Alerji tedavisi görüp, alerjisi geçmeyen insanların listesi oldukça yüksektir. Bunun pek çok nedeni olabilir.

Alerjene sürekli maruz kalma:

Alerjisi olan insanlar alerji testi yaptırarak neye alerjisi olduklarını bulurlar. Fakat, pek çok insan alerjisi olduğu halde alerjeninden uzaklaşmaz. Örn. hayvanlara alerjisi olan bir kişi, kedi ve köpek beslemekten vazgeçmez. Alerjene sürekli maruz kalmak, alerji sorunlarını sürekli arttırır. Bu sayede, kullanılan ilaçlara karşı direnç oluşur. Özetle, kullanılan alerji ilacı etki etmemeye başar.

Alerjene sürekli maruz kalıyorsanız yapacağınız bazı tedbirler de vardır. Polenlerin çok olduğu günlerde dışarıya çıkmak istiyorsanız araba ile dolaşabilir ve kapalı mekanları tercih edebilirsiniz. Hayvanlara alerjiniz varsa, beslediğiniz evcil hayvanı yatak odanıza ve mobilyalara temas ettirmeyin.

Alerji ilaçlarını hatalı kullanmak:

Alerji ilaçlarını hatalı kullanmak veya ilacı almayı unutmak, alerjinin devam etmesini sağlar. Doktorunuzun verdiği kullanım şeklinin dışında da ilacı kullanmak ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle ilaç kullanım şekline dikkat edilmelidir.

İlaçlar kullanılmadan önce prospektüs tam manası ile incelenmelidir ve doktorun kullanım şekli dinlenmelidir. Hastanın ilacı kullandığında yan etkisinin oluşması doktora mutlaka söylenmelidir. Kullanılan ilaçların etkisi yaklaşık 2 hafta içinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ilacı değiştirme fikrinden de uzak kalınmalıdır.

Alerjinin yanlış teşhis edilmesi:

Hastalığın teşhisinin yanlış koyulması tedavinin yapılamamsı demektir. Pek çok insan, kendi kendisine alerji teşhisi koyar ve kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanır. Fakat, bu durumda hastalık çok fazla ilerleyebilir ve boşu boşuna ilaç kullanılmış olur. Hastalığının alerji olduğunu düşünen kişinin mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir.

Fiziksel faktörler:

Hastanın, alerjinin yanında başka kronik hastalıkları varsa tedavi şekli sınırlandırılabilir. Yüksek tansiyon hastaları dekonjestan grubu ilacı almamalıdır. Kronik hastalıklarda kullanılan bazı ilaçlar hastanın alerjisinin tedavisini imkansız hale getirebilir. Bu nedenle, doktora gidildiğinde kullanılan tüm ilaçlar söylenmelidir. Bazı hastalarda genler nedeni ile kullanılan ilaçlar tam tersi etki yaratabilir.

Leave a Reply