Penisten neden kan gelir belirtileri ve tedavisi


penisten kan gelmesi

bazen çok tehlikeli bazen de kendiliğinden geçebilir. Penisten kan gelmesi genelde cinsel ilişki sonrası oluşabilir. , alkol, fiziksel aktiviteler, çeşitli ilaçlar ve enfeksiyon kaynaklı oluşabilen penisten kan gelmesi bir üroloğa gidilerek kesin olarak netleşmelidir. İşte, penisten kan gelmesi nedenleri ve tedavisi;

Penisten kan gelmesi nedenleri ve tedavisi

Prostat


Bazen prostat damarlarında yırtık oluşabilir. Prostat, seks sırasında meni gibi sıvıların salgısını yapan organdır. Prostat çok fazla kasıldığında damar yırtığı oluşabilir. Bu durumda kan sperme bulaşabilir. Buna hematospermi deniliyor.

Boşalma olmadan uyarılmada, baharatlı gıda tüketilmesinde, prostat bezi tahrişlerinde, alkol, boşalma öncesi geri çekilme, bisiklet sürme nedenlerinden dolayı penisten kan gelebilir. Ayrıca prostatın iltihaplanması da kanamaya neden olabilir. Sıklıkla hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır.


İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar borusu, mesane, böbrekleri etkileyen bir hastalıktır. İltihap tedavi edilmediğinde kanama, şişme yapabilir. Kokulu idrar, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, kanlı idrar idrar yolu enfeksiyonlarının başlıca belirtisidir. İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için, tuvaletlerin temiz olması ve yıkama işleminin yukarıdan aşağı yapılması gerekir. Bol su alınmalıdır.

Cinsel ilişki sonrası hafif kanama

Uzun süre seks yapmayan erkeklerin boşlamasında sorun olabilir ve hafif kan gelebilir. Sıklıkla prostat ve idrar yolu tahrişi kanama nedenidir. Bu durumda hasta dinlenir ve kendiliğinden durum düzelir. Boşalma sırasında ağrı olursa ve beraberinde hafif kan varsa prostat iltihabı oluşmuştur.

Cinsel ilişkide ağır kanama

Cinsel ilişki sonrasında oluşan ağrı kanama, penisin bükülmesi ile damarların birinin yırtılması kaynaklı oluşabilir. Fakat, kanama durmaz, ağrı, ateş ve idrarda zorluk varsa hemen üroloğa gidilmelidir. Bu durumda idrar torbası, böbrek ve prostat enfeksiyonu kaynaklı olmuş olabilir.

Penisten kan gelmesi sebepleri

Prostat, seminal vezikülün inflamsyonu, epididimit, üriner taşlar, travmalar, prostat kanseri kaynaklı olabilir. Bazende hipertansiyon, prostat ameliyatı sonrası, doğuştan seminal kist, lenfoma, tüberküloz, perine travması, karaciğer hastalıkları, hemofoli kaynaklı da oluşabilir.

Penisten kan gelmesi durumunda bazen hastaların, idrar kanalı içinde polip, tümör ve kanamaya neden olan bazı durumlar incelenir. Genelde enfeksiyon kaynaklı sorunlar ortaya çıkmaktadır. İşte, bu durumda hastaya antibiyotik tedavisi başlanır. Tanıda kist ve prostat sorunları varsa, endoskopik müdahale yapılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...13 Yorum

 1. Malkocoglu 29 Haziran 2017
 2. Orçun 1 Ağustos 2017
 3. İsimsiz 9 Eylül 2017
 4. Isimsiz 14 Eylül 2017
 5. Zorbey 14 Ekim 2017
 6. kamer çiçek 15 Kasım 2017
 7. Isimsiz 8 Aralık 2017
 8. Emre metin 7 Ocak 2018
  • admin 8 Ocak 2018
 9. Mustafa 8 Şubat 2018
  • admin 8 Şubat 2018
 10. Ercüment 11 Şubat 2018
 11. Erkan 25 Şubat 2018

Konu hakkında yorum yap veya soru sor